Porsche moet meer bezuinigen dan eerder was gepland. Oliver Blume, de CEO van de autofabrikant uit in Stuttgart, heeft het personeel daarom geïnformeerd over verdere kostenbesparingsplannen.
Blume bereidt de medewerkers van de sportwagenfabrikant daarmee voor op een nieuwe reeks zware kostenbesparingsmaatregelen. “De situatie blijft ernstig en de ontwikkelingen in de sector zijn zeer onrustig”, zo schreef hij in een brief aan het personeel, waarvan fragmenten ter beschikking zijn gesteld aan het Duitse persbureau. Porsche moet daarom flexibel en snel reageren op de veranderingen.
“In de tweede helft van 2025 zullen werkgevers- en werknemersvertegenwoordigers gaan onderhandelen over een tweede pakket aan structurele besparingen om het voortbestaan van het bedrijf op lange termijn veilig te stellen”, zo schrijf Blume. Of er ook banenreducties gepland zijn, is vooralsnog onduidelijk. Blume geeft geen commentaar op de inhoud van de gesprekken die hij met de ondernemingsraad gaat voeren.
Begin dit jaar kondigde de autofabrikant aan dat hij 1.900 banen in de regio Stuttgart uiterlijk 2029 op een sociaal aanvaardbare manier wil schrappen. Medewerkers van Porsche blijven zo tot 2030 beschermd tegen werkloosheid. Ontslagen zijn tot die tijd uitgesloten. Het bedrijf moet het daarom hebben van vrijwillige vertrekregelingen.
Blume, tevens CEO van de Volkswagen Groep, stelt: “Bij de onderhandelingen over een tweede pakket maatregelen zullen de Raad van Bestuur en de ondernemingsraad samen oplossingen ontwikkelen. Een belangrijke voorwaarde hiervoor is dat dit respectvol, vertrouwelijk en achter gesloten deuren gebeurt. Het bedrijfsmodel dat Porsche decennialang overeind heeft gehouden, functioneert in zijn huidige vorm niet meer”, zo vervolgt Blume. “De randvoorwaarden van ons speelveld zijn in korte tijd enorm verslechterd”.
Bovendien ontwikkelt elektromobiliteit zich in veel markten veel langzamer dan de autofabrikant en veel experts jaren geleden hadden verwacht. “Dit alles treft ons hard. Harder dan veel andere autofabrikanten. Effectief betekent dit dat er sprake is van een crisis”.
De CEO van Porsche ziet 3 belangrijke redenen voor de gespannen situatie: In China is de afzetmarkt voor dure luxeproducten in korte tijd vrijwel ingestort, zo schrijft Blume aan zijn medewerkers. Bovendien zagen nieuwe Chinese autofabrikanten als Xiaomi aan de stoelpoten van Porsche. Het doorgaans zeer chauvinistische Duitse magazine Autobild testte afgelopen week de XU7 en kon niet anders dan dit model beoordelen met een rapport 9. De redactie van het tijdschrift noemt de Xiaomi ‘schokkend goed’.
Wereldwijde verkoop Porsche in het eerste semester van 2025
| Regio………………….. | Verkopen | Wijziging |
| Noord-Amerika | 43.577 | 10% |
| Europa [Duitsland] | 35.381 | -8% |
| Duitsland | 15.973 | -23% |
| China | 21.302 | -21% |
| Overig Azië & M.O. | 30.158 | 10% |
In de Verenigde Staten zetten sinds april de sterke tariefstijgingen de activiteiten van Porsche onder druk. Wij worden bij de export naar dit land al langer geplaagd door ongunstige wisselkoersontwikkeling. De koers van de dollar staat onder druk, ook ten opzichte van de euro, en dat betekent dat het voor Porsche duurder wordt om haar auto’s aan haar Amerikaanse lanten af te leveren.
De trage overgang naar e-mobiliteit vereist ook aanzienlijke investeringen in de flexibiliteit van aandrijfsystemen. Porsche verwacht dit jaar onder andere om deze reden extra kosten tot wel 1,3 miljard euro. Volvo is dus niet de enige die extra afschrijvingen moet doen. Ook de beslissing van JLR om de introductie van de elektrische Range Rover uit te stellen, zorgt voor hogere kosten. Immers, hoe langer het uitstel duurt, des te korter de terugverdienperiode. Een soortgelijk probleem lijkt Stellantis te hebben. Die had in mei al de nieuwe elektrische Stelvio moeten voorstellen. Dat is niet gebeurd en dat verkleint de kans dat de begrote inkomsten van de verkoopafdeling van Alfa Romeo dit jaar daadwerkelijk gerealiseerd kunnen worden.
Tijdens de eerste 6 maanden van dit jaar verkocht Porsche bijna 146.391 auto’s. Dit saldo betekent een afname van 6 procent ten opzichte van dezelfde periode in 2024. Met een aandeel van bijna een derde mag de nieuwe Macan zich het populairste model noemen.
Wereldwijde verkoop Porsche in het eerste semester van 2025
| Model | Verkopen | Wijziging |
| Macan | 45.137 | 15% |
| Cayenne | 41.873 | -23% |
| 911 | 25.608 | -9% |
| Panamera | 14.795 | 13% |
| 718 | 10.496 | -12% |
| Taycan | 8.302 | -6% |
Aan het einde van het eerste semester van 2025 zijn de geëlektrificeerde modellen (volledig elektrische en plug-in hybride) goed voor meer dan één op de drie door Porsche verkochte auto’s wereldwijd. Concreet vertegenwoordigen zij 36,1 procent van de totale verkoop, wat een stijging van 14,5 procent betekent. Volledig elektrische modellen (de nieuwe Macan en de vernieuwde Taycan) waren in de eerste helft van 2025 samen goed voor 23,5 procent van de Porsche-verkoop. In totaal werden er 25.884 exemplaren van verkocht, wat neerkomt op ongeveer 60 procent van alle Macan-verkopen wereldwijd. Daarmee staat de elektrische Macan op de tweede plaats in de wereldwijde ranglijst, net achter de Cayenne, maar vóór zowel de thermische Macan als de iconische Porsche 911.
Hoewel elektrische modellen vandaag de dag al goed zijn voor 36,1 procent van de wereldwijde verkoop van Porsche, zouden ze binnenkort de meerderheid kunnen vormen. De komst van de nieuwe elektrische Porsche Cayenne, die naast het huidige thermische gamma (al dan niet geëlektrificeerd) verkocht zal worden, en de nieuwe generatie Porsche 718, die uitsluitend elektrisch zal zijn (voorlopig toch), wijzen in die richting. Zal dit de 911 nog meer profileren als de laatste “echte” Porsche in de ogen van puristen, en dus zijn verkoop een extra boost geven? Misschien niet, want Porsche heeft recent aangekondigd dat het zijn elektrificatiestrategie herbekijkt en opnieuw zal investeren in modellen met een verbrandingsmotor!
De diverse problemen zijn ook terug te zien in de bedrijfscijfers van Porsche: na de malaise in 2024 daalde de winst van Porsche in het eerste kwartaal van 2025 verder. De operationele winst bedroeg slechts 0,76 miljard euro. Dat is 40,6 procent minder dan in dezelfde periode van 2024. Ook de omzet lag met 8,86 miljard euro onder het niveau van vorig jaar. Porsche verlaagde daarom haar prognose voor heel 2025. De directie is van plan de cijfers over de gehele eerste helft van het jaar eind juli te presenteren.
