Close Menu
  • Home
  • Autonieuws
    • Introductienieuws
    • Actienieuws
    • Verkoopcijfers
    • Toekomstplannen
    • Nieuws over Oud
    • Nieuwstelex
  • Testcentrum
    • Testresultaten
    • Testrecensies
    • Tevredenheidresultaten
    • Kort door de bocht
  • Automerken
  • Achtergrond
  • Opinie
  • Contact
    • Contactformulier
    • Advertorials
    • Privacybeleid & Cookies
    • Colofon & Copyright
Facebook X (Twitter) Instagram
Trending
  • Lepas Aura moet voor Chery klanten wegkapen bij Audi
  • BYD wil capaciteit van zijn Braziliaanse fabriek verdubbelen
  • Newsflash: Volvo EX40 nadert zijn pensioen
  • Porsche bouwt geen elektrische supercar omdat ‘er geen vraag naar is’.
  • Nederlandse autobranche verwacht lagere autoverkoop
  • Audi vernieuwt Q3 line-up. Lees hier de prijs vergelijking
  • Volvo boert verder achteruit en schrapt 2.500 banen
  • Prijs indicatie Skoda Epiq Sportline
Autointernationaal.nl
  • Home
  • Autonieuws
    1. Introductienieuws
    2. Actienieuws
    3. Economisch nieuws
    4. Verkoopcijfers
    5. Toekomstplannen
    6. Nieuws over Oud
    7. Nieuwstelex
    Featured

    Slimmer kiezen: zo haal je meer kilometers uit je autobanden

    30 oktober 2025
    Nieuwe artikelen

    Lepas Aura moet voor Chery klanten wegkapen bij Audi

    17 oktober 2026

    BYD wil capaciteit van zijn Braziliaanse fabriek verdubbelen

    17 oktober 2026

    Newsflash: Volvo EX40 nadert zijn pensioen

    17 oktober 2026
  • Testcentrum
    1. Testresultaten
    2. Testrecensies
    3. Tevredenheidresultaten
    4. Kort door de bocht
    Featured

    Vroeger moeder en dochter, nu rivalen: testduel Ford Mustang Mach-E en Jaguar I-Pace

    1 december 2022
    Nieuwe artikelen

    Volkswagen geeft laad-waarschuwing af

    14 oktober 2026

    Kia Niro is ‘ANWB Occasion van het Jaar 2027’

    13 oktober 2026

    Audi Q7 scoort 5 Euro NCAP sterren

    13 oktober 2026
  • Automerken
    • Alfa Romeo
    • Aston Martin
    • Audi
    • Bentley
    • BMW
    • Bugatti
    • Cadillac
    • Caterham
    • Chevrolet
    • Chrysler
    • Citroën
    • Dacia
    • Daihatsu
    • DS
    • Ferrari
    • Fiat
    • Ford
    • Honda
    • Hyundai
    • Infiniti
    • Jaguar
    • Jeep
    • Kia
    • Lada
    • Land Rover
    • Lamborghini
    • Lexus
    • Lotus
    • Lynk & Co
    • Maserati
    • Mazda
    • McLaren
    • Mercedes
    • Mini
    • Mitsubishi
    • Nissan
    • Opel
    • Peugeot
    • Porsche
    • Renault
    • Rolls-Royce
    • Seat
    • Škoda
    • Smart
    • SsangYong
    • Subaru
    • Suzuki
    • Techrules
    • Tesla
    • Toyota
    • Vauxhall
    • Volkswagen
    • Volvo
  • Achtergrond
  • Opinie
  • Contact
    • Contactformulier
    • Privacybeleid & Cookies
    • Colofon & Copyright
Autointernationaal.nl
Home»Autonieuws»Politie betrapt steeds vaker automobilisten van wie het rijbewijs is afgepakt
Autonieuws

Politie betrapt steeds vaker automobilisten van wie het rijbewijs is afgepakt

17 juli 20264 Mins Read
Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email


De politie betrapte in 2025 ruim 10.000 keer iemand die achter het stuur zat terwijl zijn rijbewijs was ingenomen. Dat blijkt uit onderzoek van RTL Nieuws.

Het is een groeiend probleem, met soms ernstige ongelukken als gevolg. Politie en justitie willen daders harder aanpakken, maar een wetswijziging die dat moet regelen ligt al jaren op de plank.

Sommige overtreders zijn hardleers en blijven rijden. De gevolgen kunnen desastreus zijn, want het gaat vaak om hardrijders, om automobilisten die onder invloed van alcohol waren en/of personen die door een rood licht reden.

10 jaar geleden hield de politie nog 4.000 keer iemand aan die achter het stuur zat terwijl zijn rijbewijs was afgepakt. Inmiddels is dat aantal ruimschoots verdubbeld tot zoals gezegd meer dan 10.000 gevallen per jaar. Het gaat om mensen die hun rijbevoegdheid voor een aantal maanden of jaren verloren hebben. Het aantal rijbewijzen dat op die manier wordt ingenomen of ongeldig wordt verklaard, neemt al jaren toe, maar een deel van de delictplegers stapt dus tóch in de auto.

Volgens Achilles Damen, verkeersofficier van het Openbaar Ministerie (OM), komen de daders uit alle lagen van de maatschappij: “Van bankdirecteuren in een maatpak tot schilders die met verfstrepen op zitting verschijnen. Ze zeggen vaak dat ze iemand moesten helpen, of iets moesten doen wat zo belangrijk was dat ze niet anders konden dan de auto pakken. Of dat ze niet wisten dat ze een rijontzegging hadden”.

Een deel van de groep wordt volgens Damen gevormd door een hardnekkige verkeersovertreders. “Daar zitten echte wegpiraten tussen. Mensen die zich niet aan de verkeersregels houden en steeds opnieuw delicten plegen. Die mensen vormen echt een risico. Die moeten we in het belang van de samenleving van de weg halen”.

Het opsporen van deze groep is gemakkelijker geworden, zegt Frits Lindeman, hoofd Infrastructuur van de politie. Dat is te danken aan de ‘slimme’ camera’s die de politie gebruikt. “Die maken scans van kentekens. In de meldkamer wordt daarna automatisch gesignaleerd dat iemand een rijontzegging heeft”. Agenten in de buurt krijgen vervolgens een seintje. Op die manier betrapt de politie vaker mensen van wie het rijbewijs is ingenomen.

Toch kan de politie niet voorkomen dat duizenden mensen daar lak aan hebben en gewoon blijven doorrijden.

Hoewel de straffen fors zijn, duurt het soms meer dan 1 jaar voordat overtreders daadwerkelijk voor de rechter komen. In de tussentijd kan de politie niet veel meer doen dan benadrukken dat zij niet mogen rijden. Volgens officier Damen is dat de zwakke plek. “Hoe sneller er kan worden bestraft, hoe beter dat is. Dan krijgt men onmiddellijk de prikkel: dat moet je niet weer doen. Als iemand in de cel zit, kan hij niet rijden”.

Om te voorkomen dat mensen toch weer achter het stuur stappen, ligt er daarom een wetsvoorstel klaar. Als het wordt ingevoerd, gaan overtreders van een rijontzegging onmiddellijk een aantal dagen, weken of maanden achter de tralies. Dat wetsvoorstel is al sinds 2019 in de maak. Inspraak van onder meer het OM, de Raad voor de Rechtspraak, het CBR en advies van de Raad van State hebben ervoor gezorgd dat het jaren heeft geduurd voordat het af was. Inmiddels ligt het voorstel al 2 jaar klaar, maar het is nog altijd niet besproken door de Tweede Kamer.

Minister David van Weel (Justitie en Veiligheid) schrijft in een reactie dat de wet “op dit moment nog niet de mogelijkheid biedt om iemand meteen vast te zetten”. Dat mensen met een rijontzegging toch achter het stuur stappen, noemt de minister “onaanvaardbaar”. “Een rijontzegging is er niet voor niets. Wie zich er niet aan houdt, moet dat snel en duidelijk merken”. Dat zijn stoere woorden, maar Van Weel kan er beter voor zorgen dat het wetsvoorstel zo snel mogelijk door de Tweede Kamer behandeld gaat worden.

Rijbewijs Verkeersveiligheid

Related Posts

Elektrische auto’s vaker betrokken bij ongeval met fietser of voetganger

27 augustus 2026

Snelle sportwagens verbieden voor jonge bestuurders: maakt dat het verkeer veiliger?

6 augustus 2026

Politie komt met een puntensysteem voor verkeershufters

17 juli 2026

Reageren is niet mogelijk.

Recensies
8.0

Heet maar ook verantwoord: test Peugeot 208 GTi

24 september 2026
8.0

Waardig topmodel: test Skoda Peaq

18 september 2026
7.0

Rijk aan techniek, arm aan emotie: test MG IM6

17 september 2026
7.0

Brave auto, foute timing: test nieuwe Suzuki Across

16 september 2026
7.0

Geely E2: Prijskraker met lange garantie

15 september 2026

Autointernationaal.nl heeft zijn uiterste best gedaan om te achterhalen of er op de geplaatste foto's copyright zit. Bedrijven of personen die desondanks menen dat hun eigendomsrechten geschonden zijn, kunnen binnen 14 dagen via het contactformulier daar melding van maken. Autointernationaal.nl zal dan binnen 24 uur de betreffende foto verwijderen.

Copyright © Autointernationaal | Sitemap | RSS Feed | Techniek door TwelveTrains

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.