Na 6 jaar is er weer gezinsuitbreiding voor Range Rover. Het topmodel, de Sport en de Evoque gaan gezelschap krijgen van de Velar. Die komt boven de laatste in het gamma en deelt zijn onderstel met de Jaguar F-Pace. Autointernationaal.nl doet verslag van een exclusieve preview.

Toen de Velar afgelopen februari werd voorgesteld (en een maand later op de autosalon van Genève debuteerde) was het design even wennen. De Land Rover had wel een érg glad en soft uiterlijk, met een wel erg grote overhang achter, hetgeen de terreincapaciteit niet ten goede komt. Maar de designkritiek blijkt onterecht te zijn. Als de autoconsument altijd gelijk heeft, en dat heeft hij, dan heeft Land Rover namelijk een homerun geslagen. Niet eerder wist het merk namelijk zoveel preorders voor een nieuw model te noteren.

Het succesrecept van de Velar laat zich samenvatten als een sympathieke basisprijs (minder dan 74.000 euro, al lopen de tarieven met de nodige opties en een sterkere motor snel op tot boven de ton), een sportief en coupéachtig design (de SUV doelgroep is helemaal niet geïnteresseerd in een grote hellinghoek) en een hightech interieur dat liefst 3 displays kent, waaronder een 10,0-inch groot touch screen. Ve verleiding met toeters en bellen; spiegeltjes en kraaltjes: het is van alle tijden.

Eén van de genodigden voor de preview was Maria (52) die nu in een vorige generatie Discovery rijdt. Zij vindt de merkkarakteristiek ‘clamshell’ motorkap prachtig. En is over het design van de Velar veel meer te spreken dan over de jongste Discovery, die volgens haar wat vreemde carrosserieproporties heeft. Bij de Velar lijkt vanwege de schuine achterzijde vorm boven functie te zijn gegaan, maar de kennismaking leert anders: de hoeveelheid ruimte achterin is uitstekend. Zij is ook voor lof over de 3 schermen op het dashboard en roemt de zitpositie. “In mijn Discovery zit ik nogal op de bok, maar in de Velar zit ik echt in de auto”.

Joe (32), die bijna 2 meter lang is het met Maria eens dat de lage daklijn geen nadelige consequenties heeft voor de ruimte achterin. Hij kan zoals dat heet prima achter zichzelf zitten. Hij rijdt momenteel niet in een SUV, maar overweegt vanwege gezinsuitbreiding wel de overstap. “Een dan heeft een iconisch merk als Land Rover toch een streepje voor op de concurrentie”. Joe prijst de enorme kofferruimte en het feit dat de portieren tot over de dorpels doorlopen. Daarmee wordt voorkomen dat je broekspijpen vies worden bij het in/uitstappen. Verder is hij onder de indruk van de kwaliteitsuitstraling van de Velar.

Chris (54) weet als eigenaar van een BMW X3 wat er qua bouwkwaliteit te koop is in premiumland. Na de kennismaking met de Velar moet hij erkennen: zijn auto kan qua materiaalgebruik niet tippen aan deze Land Rover. Hij vindt de afwezigheid van apart knoppen op de middenconsole een grote verbetering. Die leiden alleen maar af, met als ergonomisch dieptepunt de Porsche Cayenne. Het totaalconcept van de Velar kan hem veel meer overtuigen dan dat van de Range Rover Sport of Evoque. Chris durft zelfs te voorspellen dat het nieuwe Land Rover model een designicoon gaat worden vanwege zijn gladde, strakke carrosserie. Alleen de overzichtelijkheid is een beetje behelpen. “Je hebt dus echt sensoren en een camera nodig”.

Een andere premiumdeskundige is Jamie (43), die momenteel in een Audi A5 rijdt. Hij wil de volgende keer een ruimere auto voor zijn gezin. Theoretisch zou hij hiervoor merktrouw kunnen blijven en een Q5 kunnen bestempelen, maar Jamie heeft het wel een beetje gehad met de saaie grijs/zwarte interieurs van de modellen van Audi. Dat de Velar afgewerkt is met crèmekleurig leder, vindt hij erg aantrekkelijk. Tegelijkertijd is de Land Rover vanwege zijn ruime interieur en grote kofferbak erg praktisch. Extra bonuspunten verdient de Velar met zijn additionele touch screen. Is de deal daarmee rond? “Ik heb wel zitten rekenen, maar de uitvoering die ik zou willen hebben, kost bijna 100.000 euro. Dat vindt ik een beetje teveel eerlijk gezegd”.

