Close Menu
  • Home
  • Autonieuws
    • Introductienieuws
    • Actienieuws
    • Verkoopcijfers
    • Toekomstplannen
    • Nieuws over Oud
    • Nieuwstelex
  • Testcentrum
    • Testresultaten
    • Testrecensies
    • Tevredenheidresultaten
    • Kort door de bocht
  • Automerken
  • Achtergrond
  • Opinie
  • Contact
    • Contactformulier
    • Advertorials
    • Privacybeleid & Cookies
    • Colofon & Copyright
Facebook X (Twitter) Instagram
Trending
  • Newsflash: nieuwe Polestar 2 wordt veel sportiever
  • Prijs indicatie Changan Nevo Q05
  • Prijs vergelijking Cupra Raval Essential & Performance
  • BMW heeft zorgen om illegaal in Rusland gebouwde Bootleg auto’s
  • Xpeng stuurt de LO3 SUV-Coupé naar Europa
  • Nieuwe Leapmotor B03X te bestellen vanaf 23.995 euro
  • Chinese auto’s laden het snelst op
  • Porsche: De bezem raakt vooral vrouwen
Autointernationaal.nl
  • Home
  • Autonieuws
    1. Introductienieuws
    2. Actienieuws
    3. Economisch nieuws
    4. Verkoopcijfers
    5. Toekomstplannen
    6. Nieuws over Oud
    7. Nieuwstelex
    Featured

    Slimmer kiezen: zo haal je meer kilometers uit je autobanden

    30 oktober 2025
    Nieuwe artikelen

    Newsflash: nieuwe Polestar 2 wordt veel sportiever

    1 juli 2026

    Prijs indicatie Changan Nevo Q05

    1 juli 2026

    Prijs vergelijking Cupra Raval Essential & Performance

    1 juli 2026
  • Testcentrum
    1. Testresultaten
    2. Testrecensies
    3. Tevredenheidresultaten
    4. Kort door de bocht
    Featured

    Vroeger moeder en dochter, nu rivalen: testduel Ford Mustang Mach-E en Jaguar I-Pace

    1 december 2022
    Nieuwe artikelen

    Chinese auto’s laden het snelst op

    1 juli 2026

    In Frankrijk zijn de auto’s van Alpine na Porsche het duurst om te repareren

    23 juni 2026

    Volvo roept duizenden plug-in hybride auto’s terug wegens brandgevaar

    16 juni 2026
  • Automerken
    • Alfa Romeo
    • Aston Martin
    • Audi
    • Bentley
    • BMW
    • Bugatti
    • Cadillac
    • Caterham
    • Chevrolet
    • Chrysler
    • Citroën
    • Dacia
    • Daihatsu
    • DS
    • Ferrari
    • Fiat
    • Ford
    • Honda
    • Hyundai
    • Infiniti
    • Jaguar
    • Jeep
    • Kia
    • Lada
    • Land Rover
    • Lamborghini
    • Lexus
    • Lotus
    • Lynk & Co
    • Maserati
    • Mazda
    • McLaren
    • Mercedes
    • Mini
    • Mitsubishi
    • Nissan
    • Opel
    • Peugeot
    • Porsche
    • Renault
    • Rolls-Royce
    • Seat
    • Škoda
    • Smart
    • SsangYong
    • Subaru
    • Suzuki
    • Techrules
    • Tesla
    • Toyota
    • Vauxhall
    • Volkswagen
    • Volvo
  • Achtergrond
  • Opinie
  • Contact
    • Contactformulier
    • Privacybeleid & Cookies
    • Colofon & Copyright
Autointernationaal.nl
Home»Autonieuws»Introductienieuws»In detail: de nieuwe Toyota GR Yaris
Introductienieuws

In detail: de nieuwe Toyota GR Yaris

3 januari 20207 Mins Read
Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

Toyota onthult de nieuwe GR Yaris. De pure performance auto met indrukwekkende prestaties is ontwikkeld aan de hand van de rallyervaring die de Japanse fabrikant heeft opgedaan in het World Rally Championship (WRC). De 3-deurs ‘hot hatch’ combineert volgens Toyota technologie en design uit de autosport in een productieauto voor de openbare weg. Hiermee voldoet de GR Yaris aan de belofte van de Japanse fabrikant om steeds betere auto’s te maken met een berg rij plezier.

De GR Yaris is het absolute topmodel van de nieuwe modelreeks die later dit jaar door Toyota geïntroduceerd zal worden en profiteert van de expertise van zowel Toyota Gazoo Racing als Tommi Mäkinen Racing (Toyota’s partner in het WRC) op het gebied van design en engineering. Behalve dat de GR Yaris dient als homologatiemodel voor de ontwikkeling van de volgende generatie Yaris WRC, heeft de sportiefste productie Yaris volgens de ontwerpers alle kwaliteiten om succesvol deel te nemen aan lokale rallycompetities. Naar verwachting komt de GR Yaris in de tweede helft van 2020 op de markt.

Toyota Gazoo Racing president Shigeki Tomoyama zegt over de 3-deurs ‘hot hatch’: “Wij gebruiken de autosport om de knowhow van Toyota Gazoo Racing verder te verrijken om op die manier productiesportauto’s van wereldklasse te kunnen introduceren. Terwijl de GR Supra is ontwikkeld aan de hand van onze race-ervaring op het circuit, is de GR Yaris juist tot stand gekomen dankzij onze ervaring met rally rijden, iets waarop veel van onze fans zaten te wachten”. Elk aspect van het model zou gericht zijn op performance: het volledig nieuwe platform, de nieuwe motor en wielophanging, de lichtgewicht constructie, het aerodynamische ontwerp en het nieuwe permanente 4×4 systeem (GR-Four genaamd). Met veel vermogen en een laag gewicht is de GR Yaris volgens Toyota als ultieme ‘hot hatch’ klaar voor deelname aan racecompetities.

Tommi Mäkinen Racing heeft zich met name gericht op het perfectioneren van de aerodynamica, gewichtsverdeling en het lichter maken van de GR Yaris; 3 aspecten die essentieel zijn voor de beste performance en rijeigenschappen. De lagere daklijn verbetert de aerodynamica. Doordat de nieuwe 3 cilinder 1,6 liter turbomotor ver naar achteren is geplaatst (richting het centrale punt van het platform) en de accu zich in de bagageruimte bevindt, heeft de GR Yaris een goede chassisbalans, belangrijk voor de stabiliteit, het reactievermogen en de ‘handling’ van de auto.

De carrosserie van de GR Yaris is vervaardigd uit lichte materialen waaronder koolstofvezel en aluminium. Dit heeft geleid tot de pk:gewicht verhouding van 4,9 kg:pk. Het nieuwe platform maakt achter een extra grote spoorbreedte mogelijk, evenals de montage van een nieuwe onafhankelijke ‘double wishbone’ wielophanging. Om er zeker van te zijn dat de potentie van de wielophanging volledig kan worden benut, zijn aan de zijkanten van het chassis meerdere versterkingen aangebracht. De GR Yaris is volgens Toyota uitvoerig getest door professionele rallycoureurs om ervoor te zorgen dat de snelste productie Yaris niet alleen op papier, maar ook in de praktijk een verpletterende indruk maakt.

De GR Yaris (3,995 x 1,805 x 1,460 meter; wielbasis 2,558 meter) heeft een ander design in vergelijking tot de minder sterke versies van de modelreeks. De 3-deurs carrosserie en de met 91 mm verlaagde daklijn zorgen voor een design dat doet denken aan dat van een coupé. Het ontbreken van raamstijlen in de portieren versterken dit. De expressieve grille en voorspoiler laten geen misverstand bestaan over de herkomst van de GR Yaris. De dikkere wielkasten bieden plek aan 18-inch lichtmetalen velgen met daar omheen Michelin Pilot Sport 4S banden in de maat 225/40R18.

De 1,6 liter 3 cilinder benzinemotor met turbo van de GR Yaris is van de grond af aan opgebouwd en ontwikkeld om maximale prestaties te leveren, inclusief oliegekoelde zuigers, uitlaatkleppen met een grote diameter en een machinaal gepolijst inlaatspruitstuk voor zo min mogelijk wrijving. De motor met een inhoud van 1.618 cc levert maximaal 261 pk. Het maximumkoppel bedraagt 360 Nm. De compacte en lichte DOHC 12-kleppen benzinemotor is uitgerust met een ‘single scroll’ turbo met kogellagers en is gekoppeld aan een handmatig te bedienen 6-bak die ontwikkeld is om hoge toerentallen aan te kunnen.

Een sterke pk:gewicht verhouding was onontbeerlijk om de prestatiedoelen van de GR Yaris te kunnen verwezenlijken. De carrosserie is hoofdzakelijk vervaardigd uit lichtgewicht materialen. Het dak bestaat uit door compressie gevormd koolstofvezel. Voor de motorkap, portieren en achterklep is aluminium gebruikt. Als resultaat heeft de GR Yaris de power van een ‘hot hatch’ uit het grotere C-segment maar het lagere gewicht van een B segment auto, namelijk 1.280 kg. De indrukwekkende pk:gewicht verhouding zorgt voor een acceleratie vanuit stilstand naar 100 km/uur in minder dan 5,5 seconden. De topsnelheid is elektronisch begrensd op 230 km/u.

De nieuwe GR Yaris is standaard uitgerust met een nieuw 4×4 systeem met de naam GR-Four. De lichtgewicht constructie optimaliseert de aandrijfkrachten per afzonderlijk wiel. De verdeling van het koppel tussen de voor en achter as wordt bepaald door een snel reagerende koppeling. Het ingenieuze 4×4 systeem maakt gebruik van enigszins verschillende overbrengingsverhoudingen voor de voor en achter as. Het zorgt voor een theoretisch bereik van de koppelbalans van 100:0 (volledige voorwielaandrijving) tot 0:100 (volledige achterwielaandrijving). Deze flexibiliteit geeft een prestatievoordeel in vergelijking tot ‘on demand’ AWD systemen die gebruikmaken van een dubbele koppeling en permanente AWD systemen die voorzien zijn van een centraal differentieel. Daarbij is het GR-Four systeem van de GR Yaris een stuk lichter. Met de speciale 4WD keuzeschakelaar kan de bestuurder van de GR Yaris de 4×4 prestaties afstemmen op zijn voorkeur of op de rij omstandigheden. In de normale stand is de koppelverdeling 60:40 (voor:achter). In de sportstand verschuift de balans naar achteren (30:70) voor extra rij plezier op bochtige wegen en circuits. In de zogeheten Track modus is de verdeling 50:50 voor snel, competitief rijden op circuits en tijdens speciale rallyetappes.

De nieuwe GR Yaris staat op een voertuigplatform dat speciaal voor de auto is ontwikkeld. Het is een combinatie van het voorste gedeelte van het GA-B platform van de nieuwe Yaris en het achterste gedeelte van het GA-C platform. Het nieuwe platform maakte het mogelijk het GR-Four systeem te huisvesten en levert een belangrijke bijdrage aan de stabiliteit en ‘handling’ van de GR Yaris. Aan de voorzijde is de Toyota uitgerust met een MacPherson veerpoot constructie, aan de achterzijde bevindt zich een onafhankelijke ‘double wishbone’ wielophanging (de reguliere Yaris heeft achter een torsie as). Het remsysteem bestaat deels uit 356 mm grote gegroefde, geventileerde remschijven voor met 4-potige remklauwen, ontwikkeld om te voldoen aan het hoge prestatieniveau van de GR Yaris.

Toyota bouwt de nieuwe GR Yaris op een nieuwe productielijn in de Motomachi fabriek waar ook de Lexus LFA van de band rolde. De productielijn is louter bedoeld voor de fabricage van de GR sportmodellen van Toyota. Bij de productie komt veel handwerk om de hoek kijken, iets waarvoor Toyota speciaal opgeleide medewerkers inzet. De nieuwe GR Yaris is Toyota’s eerste pure 4×4 sportauto en homologatiemodel voor het WRC sinds de legendarische Celica GT-Four uit 1999. Deze Toyota speelde een hoofdrol in eerdere grote rallysuccessen van het Japanse automerk. Een glorietijd met maar liefst 30 rallyoverwinningen, 4 rijders wereldkampioenschappen en een wereldkampioenschap voor het merk zelf. Als eerbetoon aan zijn voorganger en zijn 4×4 technologie heeft de GR Yaris een GR-Four logo op de achterklep. Toyota doet sinds 2017 weer mee aan het World Rally Championship en heeft sindsdien zowel het merkklassement (2018) als het rijders klassement (2019, met rallycoureur Ott Tänak) gewonnen.

Toyota Toyota Yaris

Related Posts

Newsflash: BMW droomt van een nieuwe M1

20 juni 2026

Newsflash: orderboeken voor BMW i3 gaan eerder open

10 juni 2026

Newsflash: nieuwe Toyota MR2 komt in 2028

5 juni 2026

Reageren is niet mogelijk.

Recensies
9.0

Pocket rocket voor het EV-tijdperk: test Cupra Raval VZ Rebel

2 mei 2026
7.0

Goedkope middelmaat: test Chery Tiggo 4

23 april 2026
7.0

Bloedsnel, maar te duur voor wat hij biedt: test Denza Z9 GT EV

16 april 2026
8.0

Veel ruimte voor comfort: test Mercedes GLB

5 april 2026
8.0

Van alle markten thuis: test Mercedes CLA Shooting Brake 250+ / 350 4Matic

2 april 2026

Autointernationaal.nl heeft zijn uiterste best gedaan om te achterhalen of er op de geplaatste foto's copyright zit. Bedrijven of personen die desondanks menen dat hun eigendomsrechten geschonden zijn, kunnen binnen 14 dagen via het contactformulier daar melding van maken. Autointernationaal.nl zal dan binnen 24 uur de betreffende foto verwijderen.

Copyright © Autointernationaal | Sitemap | RSS Feed | Techniek door TwelveTrains

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.