De verkoop van nieuwe auto’s is in 2021 gedaald naar een historisch dieptepunt. We moeten terug naar 1967 om een lager aantal op kenteken gezette nieuwe auto’s tegen te komen.
De eindteller zal eindigen op afgerond 320.000 nieuwe auto’s. Met dit registratieaantal is 2021 het slechtste verkoopjaar in 54 jaar tijd. Er zijn verschillende redenen voor de verkoopdaling. Een deel van de modellen is slecht leverbaar vanwege het chiptekort dat de wereldwijde auto-industrie al maandenlang teistert. Verder speelt het vertrouwen in de economie een rol. Leasemaatschappijen zien dat hun klanten terughoudend zijn en ook veel particulieren kijken de kat uit de boom. Zij willen eerst weten hoe het afloopt met corona voordat zij overgaan tot een grote aanschaf. Nieuwe auto’s zijn namelijk erg duur in Nederland.
De marktomstandigheden zorgen wel voor een impuls van de handel in tweedehandsauto’s. Het verkooprecord sneuvelt voor het tweede jaar op rij. Ook voor 2022 ziet het er gunstig uit omdat de chiptekorten dan nog niet allemaal opgelost zullen zijn. De beschikbaarheid van nieuwe auto’s is daardoor niet zo groot, terwijl dealers voldoende tweedehands exemplaren uit het buitenland naar Nederland weten te halen om aan particulieren te verkopen. Analisten gaan er daarom van uit dat de occasionmarkt in 2022 verder zal groeien (met een paar procent).
Ook de verkoop van nieuwe auto’s neemt komend jaar weer toe. Dat is een vrij eenvoudige voorspelling omdat de registraties eigenlijk niet nog verder kunnen terugzakken. De verwachting is nu dat er in 2022 afgerond 365.000 nieuwe auto’s geregistreerd worden in Nederland. Dat betekent een stijging van ongeveer 15 procent ten opzichte van dit jaar. Ten opzichte van 2019 is dat echter allesbehalve een fantastisch cijfer.
