Na meer dan 50 jaar keert Alfa Romeo terug naar de wereld van de ‘fuoriserie’ (Italiaans voor: “op maat gemaakte”) auto’s. De comeback vindt plaats met de 33 Stradale. Daarvan zullen 33 exemplaren met de hand worden gemaakt door Carrozzeria Touring Superleggera: een ronkende naam uit de jaren ’60 van de vorige eeuw. Elk exemplaar is uniek.
Alfa Romeo kondigt dus met trots de wedergeboorte aan van de op maat gemaakte 33 Stradale. De moderne interpretatie is een 2-zits coupé. Volgens Alfa Romeo combineert de nieuwe 33 Stradale het erfgoed én de toekomst van het merk als symbool van nobele Italiaanse sportiviteit. De modelnaam is dus geen verwijzing naar de Alfasud opvolger, maar naar de bolide die bij zijn lancering in 1967 de snelste straatauto ter wereld en één van de eerste echte ‘supercars’ was.

De nieuwe 33 Stradale, waaraan een prijskaartje van omgerekend 2,5 miljoen euro hangt, werd gecreëerd in de nieuw opgerichte ‘Bottega’ van Alfa Romeo, waar ontwerpers, ingenieurs en historici van het merk eerst luisterden naar potentiële kopers en de auto vervolgens samen ontwikkelden en gingen bouwen, precies zoals in ambachtelijke boetieks uit de Renaissance en in de werkplaatsen van gerenommeerde Italiaanse carrosseriebouwers uit de jaren ’60.

Alfa Romeo deze nieuwe 33 Stradale samen met carrosseriebouwer Touring Superleggera gebouwd naar het voorbeeld van zijn iconische voorganger. Dat begint al bij die grote koplampen, die voor de gelegenheid werden voorzien van een unieke signatuur met led streepjes. Daartussen vinden we een sleuf met een moderne interpretatie van de klassieke Scudetto grille.

De achtersteven wordt gedomineerd door 2 boos kijkende lichtunits in langwerpige kokers, die overlopen in uitstroomopeningen voor de luchthappers. Last but not least is de uit koolstofvezel vervaardigde koets voorzien van 2 van de meest iconische 33 Stradale kenmerken: vlinderdeuren.

De cockpit is speciaal ontworpen om zo min mogelijk onderdelen te hebben die de bestuurder zouden kunnen afleiden. Dat is duidelijk te zien aan het beperkte aantal bedieningselementen op de middenconsole. Recht voor de bestuurder bevindt zich een 3D ’telescoop’ display (oftewel 2 digitale klokken) dat de bestuurder op een unieke manier moet betrekken bij het rijden.

De cockpit valt in 2 smaken te personaliseren: als klassieke Tributo of als sportievere Alfa Corse. Beiden zijn voorzien van schakel flippers. Op meer schermen hoeft de bestuurder en zijn of haar eventuele passagier dus niet te rekenen, maar er kan uren gestaard worden naar de van aluminium afgewerkte tuimelschakelaartjes en automaathendel in de middenconsole.

Het stuurwiel, ontdaan van alle gebruikelijke knoppen, is eveneens ontworpen met ‘puur rijplezier’ in het achterhoofd. Net als in een cockpit van een vliegtuig bevinden de bedieningselementen zich op verschillende niveaus, onder andere in de lage middenconsole. Maar er zijn ook knoppen op een hoger niveau, namelijk in de centrale bekleding van het plafond.

De nieuwe 33 Stradale kan worden uitgerust met een dubbel geblazen V6 die meer dan 620 pk op de achterwielen loslaat via een 8-traps automaat met dubbele koppeling óf met een volledig elektrische aandrijflijn die goed is voor meer dan 750 pk. De topsnelheid van de speciale Alfa Romeo bedraagt 333 km/u en hij accelereert in minder dan 3 seconden van 0 naar 100 km/u. Het rijbereik van de elektrische variant zou circa 450 kilometer bedragen. Oh ja: het ligt niet aan jou als jij vindt dat de motorspecificaties van de 33 Stradale verdacht veel lijken op die van de Maserati MC20 (Folgore).

De ophanging met dubbele armen en actieve schokdempersop de vooras zorgen voor een optimale wegligging en een weldadig comfort. Het Alfa Romeo Brake-By-Wire remsysteem en koolstof keramische Brembo remmen bieden vertraging op hoog niveau. Het aluminium H-frame en de koolstofvezel monocoque garanderen stijfheid en lichtheid. De dak structuur is gemaakt van koolstofvezel en aluminium. Het omvat ook de vleugeldeuren. De raamomlijstingen zijn van koolstofvezel vervaardigd en voor de achterruit heeft Alfa Romeo polycarbonaat gebruikt.

Bij de afstelling van de auto kijkt Formule 1 coureur Valtteri Bottas over de schouders van de ambachtslieden van Carrozzeria Touring Superleggera. Hij zal elk exemplaar tot het uiterste drijven op het legendarische circuit van Balocco, “zodat mijn Formule 1 ervaring kan worden vertaald naar dagelijks gebruik en er kan worden gegarandeerd dat er sprake is van een rijgedrag dat onmiskenbare Alfa Romeo is”, aldus het persbericht.

Loopt het water jou uit de mond bij het zien van deze exclusieve Italiaan? Pak dan maar een tissue, want de kans dat jij er eentje op de kop kunt tikken is helaas nihil. Alle 33 exemplaren zijn allang toegewezen aan een gefortuneerde eigenaar. Alfa Romeo doet helaas geen mededelingen hoeveel klanten gekozen hebben voor de benzineversie. Je zou haast denken dat échte merkfans de elektrische variant links laten liggen, maar aan de andere kant: misschien vinden zij het idee van 750 pk onweerstaanbaar.
