De nieuwe elektrische cross-overs Kia EV9, Peugeot E-3008, Renault Scénic en Volvo EX30 zijn 4 van de 7 auto’s op de shortlist om verkozen te worden tot ‘Auto van het Jaar 2024′. Het trio wordt vergezeld door de BMW 5-serie, de BYD Seal en de Toyota CH-R.
Het 7-tal werd geselecteerd door 59 juryleden uit 22 landen. Zij maakten hun keuze uit een lange lijst van 28 nieuwe automodellen die in aanmerking komen voor de 2024-editie van de felbegeerde prijs. De 7 auto’s met de meeste stemmen kwamen op de shortlist terecht. De winnaar wordt eind februari 2024 bekend gemaakt.

Peugeot zal met de E-3008, een nominatie waartoe ook de niet-elektrische 3008-versie behoort, proberen een kroon terug te winnen die het leeuwenmerk met de huidige editie van de cross-over won toen deze in 2017 op de markt kwam. Met de E-3008 gaat het moederbedrijf van Peugeot, Stellantis een nieuwe fase van haar transitie naar elektrisch tijdperk in. De cross-over is namelijk gebaseerd op een veel moderner platform waarmee een rijbereik tot 700 kilometer is. Vanuit deze optiek is de Peugeot E-3008 het visitekaartje van Stellantis. Als vertegenwoordiger van Europa’s op één na grootste autofabrikant betekent dit dat deze cross-over op veel stemmen kan rekenen.
Een rivaal uit eigen land voor de prestigieuze prijs is de nieuwe Renault Scénic. Dit is de eerste auto met wybertjeslogo die ontwikkeld werd in het ‘Luca de Meo’ tijdperk; de topman van het Franse merk. De Scénic is een andere voormalige COTY-winnaar, maar daarvoor moeten we naar 1997. De Renault troeft zijn concurrent van Peugeot qua actieradius niet af, maar kan wel punten winnen met een grotere gebruiksvriendelijkheid. Ook is de Scénic een slag lichter dan de E-3008, met alle voordelen van dien.
De Volvo EX30 is baanbrekend voor het Zweedse merk als instapmodel. Dankzij slimme keuze tijdens de ontwerpfase kan de Geely dochter concurreren in een bloeiend segment van compacte elektrische SUV modellen. Andere Europese premium merken durven hun handen vooralsnog niet te branden aan deze fel competitieve autoklasse. Volvo won nog niet zo lang geleden, namelijk in 2018, de ‘Auto van het Jaar’ verkiezing met de XC40. Door nu weer genomineerd te zijn, laat het Zweedse merk zien onder Geely bewind duidelijk aan slagkracht gewonnen te hebben.
Onverbloemd Chinees is de BYD Seal. Het is de eerste keer dat een auto uit dit grote Aziatische land de shortlist van de verkiezing haalt. Maar een grote kanshebber is de Seal evenwel niet. Daarvoor is zijn prijsstelling te hoog en zijn carrosserievorm (sedan) te onpraktisch. Qua verfijning behoort de BYD evenwel tot de top. In dezelfde categorie behoort de BMW 5-serie (inclusief de elektrische i5 variant). De autofabrikant uit München heeft opmerkelijk genoeg nooit eerder de prijs gewonnen. Maar de 5-serie noch de i5 zijn modellen voor de gewone man en dat telt zwaar. Om deze reden heeft ook de Kia EV9 niet de juiste papieren om de ‘Auto van het Jaar’ verkiezing te winnen. Deze nieuwe elektrische SUV met 7 zitplaatsen biedt weliswaar verrassend veel waar voor zijn geld, maar de EV9 is vanwege zijn formaat geen model waarmee de transitie naar elektrisch rijden in Europa naar een hoger plan kan worden getild. Voor Kia is dat geen schande, want zij mocht in 2022 de bokaal al mee naar huis nemen dankzij de EV6.
Een kandidaat uit de buitencategorie is de nieuwe Toyota C-HR. Deze Japanner is het enige hybride model op de shortlist, terwijl de andere 6 finalisten allemaal uitsluitend elektrisch zijn of binnen hun line-up een volledig emissievrije versie aanbieden. Hoewel de groei van de verkopen van elektrische auto’s in heel Europa afneemt, is hybride techniek niet het antwoord op de klimaatproblemen. Bovendien lijden bij de C-HR de functionele eigenschappen wel erg onder zijn eigenzinnige vormgeving. Toyota’s laatste overwinning was in 2021 met de Yaris.

De ‘Auto van het Jaar’ verkiezing loopt sinds 1964. Dit betekent dat tijdens de editie van 2024 het 60-jarig jubileum van de door een stel Nederlandse autojournalisten bedachte prijs wordt gevierd. In 2023 werd de ‘Auto van het Jaar’ verkiezing gewonnen door de Jeep Avenger.
De Volkswagen ID.7 schittert op de shortlist door afwezigheid. Niet omdat deze elektrische gezinsauto niet goed genoeg zou zijn (dat is hij zeker wel), maar omdat zijn marktintroductie te laat komt om mee te kunnen doen aan de verkiezing. Een gemiste kans voor de Volkswagen Groep dat ook op andere fronten geplaagd wordt door vertraging bij de lancering van nieuwe modellen.
Evenmin genomineerd is de Fiat 600e, hoewel dit misschien wel voor de hand zou hebben gelegen. Het gaat immers om een elektrische auto met een populaire carrosserievorm in een prijsklasse waarin zich veel consumenten oriënteren. Maar de Fiat 600e is kort door de bocht niks anders dan een variatie op het Jeep Avenger thema die dit jaar de bokaal won. Bovendien lijkt de nieuwe Volvo EX30 veel meer waar voor zijn geld te bieden.
De winnaar van de ‘Auto van het Jaar’ verkiezing wordt op 26 februari 2024 bekendgemaakt op de autosalon van Genève.
