Januari vorig jaar zei Oliver Blume, de CEO van de Volkswagen Groep, nog dat dat ‘zijn’ autoconcern niet meedoet aan de door Tesla ontketende prijzenoorlog. “We hebben een duidelijke strategie en focussen op betrouwbaarheid. We geloven in de kracht van onze producten en merken”.
Maar blijkbaar is Blume van zijn geloof af gevallen want Volkswagen gaat nu in meerdere Europese landen de prijzen van haar ID.3, ID.4 en ID.5 verlagen. Frankrijk, België, Noorwegen en Zweden zijn als eerste aan de beurt. Of Nederland spoedig volgt, is niet bekend, maar er is wat voor te zeggen om de aanschaf van een Volkswagen ID.3, ID.4 en ID.5 even uit te stellen, Het gaat namelijk om een forse prijsverlaging. In Frankrijk is de ID.3 Pro met 58 kWh accupakket 3.000 euro goedkoper geworden. Het trio elektrische modellen komt met deze prijsverlaging nu in aanmerking voor een Franse aankoopsubsidie van 5.000 tot 7.000 euro. In Noorwegen is de instapprijs van de ID.3 met 13.000 euro gedaald naar 31.400 euro. Het gaat dus om serieuze bedragen. Die eerlijk gezegd ook noodzakelijk zijn om de ID.3 concurrerend te houden. Het zustermodel van deze Volkswagen, de Cupra Born, werd in december al flink goedkoper en kost nu nog maar 36.490 euro. Dit betekent dat de ID.3 vanuit concurrentieoogpunt eigenlijk niet meer dan 37.990 euro mag kosten.

Voor Volkswagen is de prijsverlaging noodzakelijk om concurrerend te blijven in het segment voor elektrische auto’s. Momenteel maken BYD en Tesla daar vanuit mondiaal verkoopperspectief de dienst uit. Volkswagen staat aan de zijlijn en marktanalisten denken dat dit voorlopig ook zo zal blijven. Zowel BYD als Tesla kunnen profiteren van enorme schaalvoordelen bij de productie van hun volledig elektrische auto’s. De Chinezen beheersen zo’n beetje de hele aanvoerketen van onderdelen en dus ook van accucomponenten en de Amerikanen hebben een doorbraak bewerkstelligd bij het verlagen van de productiekosten van haar auto’s door enorme staal pers installaties te gaan gebruiken. Inmiddels hebben ook Hyundai, Toyota en zelfs Volvo te kennen gegeven de innovatieve bouwwijze van Tesla te zullen gaan omarmen. Volkswagen schittert in dit rijtje door afwezigheid, vermoedelijk omdat de machtige ondernemingsraad bang is voor banenverlies. Maar voor het geval men in Wolfsburg vergeten is wat er gebeurt als men vakbonden de koers laat bepalen: lees de autogeschiedenis hoofdstukken over de ondergang van British Leyland nog eens terug.
Bloomberg Intelligence verwacht dat Tesla in 2030 op een productieniveau van 6 miljoen elektrische auto’s zal zitten. BYD, in 2023 nog een serieuze bedreiging voor de toppositie van de Amerikanen, zal dan genoegen moeten nemen met een output van ruim 4 miljoen exemplaren. Reden is dat de Chinezen in de Verenigde Staten amper groeimogelijkheden hebben en ook op andere Westerse markten te maken zullen krijgen met serieuze negatieve sentimenten als zij gaan proberen Taiwan in te lijven. De productie van elektrische auto’s bij Volkswagen zal in 2030 ruim 3 miljoen exemplaren bedragen. Afgerond de helft van Tesla dus. Stellantis volgt met ruim 2 miljoen stuks, maar zal al in 2025 in de verkoopstatistieken gepasseerd worden door het Toyota concern, zo verwacht Bloomberg. De Japanners investeren momenteel namelijk in een enorme inhaalslag.
