Problemen met het nieuwe SSP softwareplatform verstoren de dienstregeling van Volkswagen. Met als gevolg dat meerdere modellen pas later op de markt komen dan gepland. Een nieuwe elektrische SUV komt pas in 2031.
Slachtoffer van de softwareproblemen bij Volkswagen is ook de nieuwe ID.Golf. De elektrische opvolger van de iconische bestseller komt aanzienlijk later dan gepland. De ID.Golf stond voor de eerste helft van 2028 op de rol, maar zijn introductie is nu met 15 maanden vertraagd. Hij zal dus op zijn vroegst pas na de zomer van 2029 op de markt komen. En het elektrische SUV model T-Sport pas in 2031.
Verschillende bronnen uit bedrijfskringen bevestigden dat de ontwikkeling van de ID.Golf achterloopt op schema. De belangrijkste reden voor de vertraging is de software voor het nieuwe platform genaamd SSP (Scalable System Platform). Dat zou eigenlijk vanaf 2025 moeten worden gebruikt om vrijwel alle nieuwe modellen van de Volkswagen Groep te ontwikkelen. Maar eerder was al duidelijk geworden dat de marktintroductie van de ID.Golf is uitgesteld. Begin juni onthulde Volkswagen merk chef Thomas Schäfer dat de eerste op SSP gebaseerde modellen pas in 2028 op de markt zullen komen. Schäfer zei letterlijk: “Dit is onze nieuwe architectuur, die wij vanaf 2028 willen gebruiken”.
De daarvoor benodigde software van dochteronderneming Cariad komt inmiddels echter zo laat beschikbaar, dat de oorspronkelijke planning niet meer kan worden gehandhaafd. Dit betekent dat het huidige platform waar Volkswagen mee werkt voor haar elektrische modellen, de MEB architectuur, nu halsoverkop een update dient te ondergaan. Die technische basis vindt Schäfer echter niet goed genoeg voor de ID.Golf. Daarom stelt Volkswagen de lancering van het model nu uit.
Het software-vraagstuk is al jaren een van de grootste probleemgebieden voor de autofabrikant. Het platform moet laadtijden van zo’n 12 minuten mogelijk maken en automatisch rijden op Level 4 (het voorstadium van volledig autonoom rijden) aankunnen. Dit betekent dat de ID.Golf voornamelijk zelfstandig door het verkeer moet kunnen navigeren. Maar aan de software die daarvoor nodig is, lijkt Volkswagen zich zwaar te vertillen.
Daarom krijgt het MEB platform, bekend van de huidige ID modellen, eerst nog (in 2026) een update. De naam zal dan worden veranderd in ‘MEB+’. De update kost echter veel geld. Om de investering rendabel te maken, is Volkswagen blijkbaar van mening dat modellen die op het MEB+ platform gebaseerd gaan worden, niet snel mogen verouderen. Dit is ook een reden waarom de SSP modellen pas later op de markt komen. Volkswagen lijkt met deze strategie zijn eigen vonnis voor de komende jaren te tekenen wat het huidige aanbod aan volledig elektrische auto’s (ID.3 t/m ID.Buzz) blijft qua verkoopresultaat achter bij de verwachtingen. De verwachting is dat modellen op basis van het MEB+ platform daar geen structurele verandering in zullen kunnen brengen. Het blijft immers een lapmiddel.
