De verkoop van nieuwe personenauto’s in Europa is in 2024 nauwelijks toegenomen. Dat blijkt uit cijfers die door brancheorganisatie ACEA zijn gepubliceerd. In de grote automarkten Frankrijk, Duitsland en Italië daalde de verkoop vorig jaar, terwijl Spanje een sterke groei liet zien. In het Verenigd Koninkrijk was sprake van een bescheiden plus.
De totale autoverkoop in Europa nam vorig jaar toe met 0,8 procent tot ruim 10,6 miljoen voertuigen. In Frankrijk daalde het aantal registraties echter met 3,2 procent. In Duitsland werden 1 procent minder auto’s verkocht. In Italië bleef de afzetdaling beperkt tot 0,5 procent, maar in Spanje was sprake van een groei van 7,1 procent. In 2023 werden 13,9 procent meer auto’s verkocht dan in het jaar daarvoor. De groei vlakte in 2024 dus af. Vooral de verkoop van elektrische auto’s stond vorig jaar in Europa onder druk.
Autoverkopen in 2024 per aandrijfvorm
De verkoop van volledig elektrische auto’s zakte in Europa in 2024 met 5,9 procent tot bijna 1,45 miljoen exemplaren. In onze wereldregio staat de vraag naar elektrische auto’s onder druk doordat steeds meer overheden hun subsidies voor deze voertuigen afbouwen. Vooral in Duitsland (waar 27,4 procent minder elektrische auto’s werden verkocht) was de daling bijzonder groot. Dit land bleef binnen Europa wel de grootste afzetmarkt. De verkoopdaling in Duitsland is te verklaren door de afbouw van subsidies voor elektrische auto’s in december 2023.
In Nederland, waar veel bedrijven werknemers verplichten een elektrische auto te kiezen als auto van de zaak en waar particulieren konden profiteren van de SEPP subsidie, nam het aantal registraties vorig jaar daarentegen met 16 procent toe. Nederland behoort samen met Duitsland, Frankrijk, Noorwegen en Zweden tot de grotere afzetmarkten voor elektrische auto’s in Europa. In Frankrijk en Zweden daalde de vraag echter met respectievelijk 2,6 procent en 15,9 procent.
Ook in China en de Verenigde Staten was er in 2024 sprake van een verkoopstijging. Die landen kenden vorig jaar een aantrekkelijke subsidieregeling. Dat lijkt een voorwaarde te zijn om de consument er toe te bewegen om een elektrische auto aan te schaffen. Nu er in de Verenigde Staten een andere politieke wind waait, zijn er zorgen dat fabrikanten dit jaar geconfronteerd gaan worden met een flinke daling van de vraag. De nieuwe president Donald Trump wil de koopsubsidie à 7.500 auto’s voor elektrische auto’s namelijk afschaffen.
Het marktaandeel van auto’s met batterijen in Europa kwam vorig jaar uit op 13,6 procent. Personenwagens met een benzinemotor bleven in 2024 het populairst met een marktaandeel van 33,3 procent, maar de vraag naar dit type auto’s daalde wel met 4,8 procent. Zelf-oplaadbare hybride modellen bemachtigden een marktaandeel van 30,9 procent. De verkoop van dit type personenwagens nam in 2024 met 20,9 procent toe. Het aantal verkochte plug-in hybride auto’s daalde met 6,8 procent. Het marktaandeel van diesels nam af tot 11,9 procent.
Autoverkopen in 2024 per merk
Met name Smart (53,9 procent lagere verkopen in 2024), Lancia (-27,2 procent), Fiat (-20,4 procent) en Mini (-19,8 procent) presteerden allemaal ondermaats. Volkswagen zag haar Europese verkopen daarentegen toenemen. Dit merk was in 2024 wederom marktleider in Europa. Toyota realiseerde een groei van 12 procent in Europa. Alleen Skoda (+12,7 procent) wist sterker te plussen. Een andere opvallende groeier is Cupra dat afgelopen jaar in Europa 219.105 auto’s verkocht; een toename van 10,1 procent. Dat de verkoop van Smart zo hard daalde, heeft alles te maken met een wijziging van de modelstrategie en de inzet op een elektrische gamma. Dit merk lijkt qua klantenwerving helemaal opnieuw te moeten beginnen.
Renault was in 2024 goed voor 699.214 verkopen (+2,7 procent in vergelijking met 2023). Dochter Dacia groeide net was harder (+3,9 procent) en wist 578.935 auto’s op kenteken te zetten. Renault zal ook trots zijn op het feit dat zij meer personenwagens aan de man wist te brengen dan Peugeot. Bij dit merk bleef de teller steken op 641.264 stuks (+0,6 procent). Stellantis, het moederbedrijf van Peugeot, bracht in 2024 ruim 1,9 miljoen auto’s aan de man; een daling van 7,3 procent.
Prognose voor 2025
Dataforce verwacht dat de Europese automarkt in 2025 groeit met 4 procent. “De markt stabiliseert zich na enkele turbulente jaren, maar het is duidelijk dat innovatie en aanpassing aan regelgeving cruciaal blijven voor verdere groei”, aldus een woordvoerder van dit bedrijf. Elektrische voertuigen blijven een belangrijke motor achter de groei wegens de Europese emissienormen, meent het bedrijf. Fabrikanten halen alles uit de kast om de vraag naar emissievrije personenwagens te stimuleren.
