Het zijn niet alleen Audi, Mercedes, Nissan, Skoda, Stellantis, Porsche en Volkswagen die geplaagd worden door economische tegenwind. Ook Aston Martin draait momenteel niet goed. De Britse fabrikant van exclusieve, sportieve auto’s gaat 170 banen schrappen, oftewel 5 procent van het totale personeelsbestand.
Aanleiding voor het aanhalen van de broekriem zijn de tegenvallende verkopen. Met name de DBX trekt lang niet zoveel klanten als gehoopt. Een nieuwe ronde met nieuwe modellen zouden dan nieuwe kansen moeten bieden, maar Aston Martin heeft besloten om de lancering van haar eerste volledig elektrische sportwagen uit te stellen van 2026 naar op zijn vroegst 2028.

Dat Aston Martin het mes in haar personeelsbestand zet, kan niet los worden gezien van de indiensttreding van een nieuwe topman: de van Bentley afkomstige Adrian Hallmark. Hij wil het automerk “duurzaam winstgevend” maken. In de 112 jaar dat Aston Martin nu bestaat, is dat namelijk nog nooit gelukt. De autofabrikant is diverse keren op de fles gegaan, waarna een opkoper van de inboedel het opnieuw ging proberen.
‘Duurzame winstgevendheid’ wil Hallmark bereiken door van bestaande modellen meer varianten te ontwikkelen. De Porsche 911 is wat dit betreft een groot voorbeeld voor hem. Daarvan zijn 25 varianten beschikbaar. Aston Martin levert haar modellen in hooguit 3 smaken. Hallmark stelt dat Aston Martin tegen relatief geringe investeringen het aantal derivaten van bijvoorbeeld de Vantage fors kan verhogen. Dat komt de winstgevendheid van het bedrijf volgens hem ten goede.

Ook de DBX komt voor een breder gamma in aanmerking. Vergroting van het aantal varianten waarin deze SUV leverbaar is, levert dubbel winst op want Aston Martin kan daarmee ook de naamsbekendheid van de DBX een impuls geven. Hallmark (foto) wijst op onderzoek waaruit zou blijken dat slechts 40 procent van de Amerikaanse klanten op de hoogte is van het feit dat Aston Martin ook een SUV in haar gamma heeft.
Ondanks dat Aston Martin broodnodig meer klanten nodig heeft, zal er onder het bewind van Hallmark geen kleiner / goedkoper model aan het gamma worden toegevoegd. Reden is dat Aston Martin niet de schaalgrootte heeft om een dergelijke auto tegen concurrerende kosten te kunnen produceren. We hebben het dan over minimaal 10.000 stuks per jaar. Aston Martin is wel van plan om, in het kader van de verbreding van haar klantenbasis, weer modellen met een handgeschakelde versnellingsbak aan te bieden. Een dergelijke transmissie is momenteel in ontwikkeling, zo laat Hallmark weten.
Ook zitten er plug-in hybride modellen in de pijplijn bij Aston Martin. Op dat segment wil Hallmark een inhaalslag maken. Hij beschouwt investeringen in plug-in hybride techniek als minder risico vol dan wanneer er kaarten ingezet worden op volledig elektrische aandrijving. Die markt vindt Hallmark momenteel te grillig. Tegelijkertijd beschouwt hij de ontwikkeling van nieuwe aandrijflijnen zonder hybride techniek ook als bovengemiddeld risicovol. Zodoende zijn PHEV modellen een gulden middenweg. De hiervoor benodigde techniek zal Aston Martin overigens niet van de schappen van Mercedes-AMG plukken, maar intern ontwikkelen.
Hallmark is niet bang dat de door de nieuwe Amerikaanse president Donald Trump aangekondigde hogere importtarieven van 25 procent op Europese auto’s catastrofaal zullen uitpakken voor Aston Martin. Ja, de verkopen in de Verenigde Staten zullen door de maatregel 10 procent lager uitvallen, maar die misgelopen bestellingen kunnen prima elders in de wereld worden gecompenseerd. “Wij waren toch al van plan om op markten buiten de Verenigde Staten onze verkopen op te voeren”.
