Porsche waarschuwt voor tegenvallende winstcijfers en een lagere omzet dit jaar. Oorzaak zijn de negatieve gevolgen van de Amerikaanse importheffingen van 25 procent op auto’s uit Europa, gecombineerd met oplopende kosten als gevolg van een tegenvallende vraag naar de elektrische modellen van de Duitse autofabrikant.
De winstmarge daalt dit jaar naar verwachting tot 6,5 procent, terwijl Porsche eerder nog uitging van minimaal 10 procent. De prognose voor de omzet is naar beneden bijgesteld tot 37 miljard euro. Eerder rekende Porsche nog op een bedrag tussen de 39 miljard euro en 40 miljard euro.

De invoerheffingen van de Verenigde Staten raken vooral de verkopen in april en mei, aldus Porsche. Voor de rest van het jaar is het effect nog niet in te schatten. De Verenigde Staten vormen de grootste afzetmarkt voor Porsche. Aldaar is veel belangstelling voor de duurdere modellen van het bedrijf uit Stuttgart, zoals de 911. Porsche beschikt echter niet over productiefaciliteiten in Noord-Amerika waarmee de invoerheffing omzeild kan worden. Alle auto’s van het merk moeten uit Europa komen.
Europese autofabrikanten proberen hun koers te bepalen te midden van de oplopende handelsspanningen. Ferrari verhoogt in de Verenigde Staten de prijzen van sommige modellen met wel 10 procent, terwijl Mercedes-Benz overweegt om zijn instapmodellen van de Amerikaanse markt te halen. Renault liet vorige week weten dat de introductie van het sportwagenmerk Alpine in de Verenigde Staten waarschijnlijk wordt uitgesteld.
Voor Porsche komt daar nog bij dat de verkopen in China, de op een na grootste afzetmarkt, flink tegenvallen. De verkoop daar kelderde in het eerste kwartaal met 42 procent, het slechtste kwartaalresultaat in het land sinds 2013. Porsche sluit niet uit dat zij stopt met de verkoop van elektrische auto’s in China. Het prijsverschil met de veel goedkopere Chinese modellen is eenvoudigweg te groot. Anders gezegd: Porsche erkent dat zij niet opgewassen is tegen concurrentie van automerken als Denza, Xiaomi en Xpeng. Daarom overweegt Porsche om zich te concentreren op modellen waar de Chinese fabrikanten geen antwoord op hebben, zoals de 911.
