In een gezamenlijke open brief eisen de CEO’s van Volkswagen en Stellantis, Oliver Blume en Antonio Filosa, een voorkeursbehandeling van de Europese Unie voor autofabrikanten uit de eigen wereldregio.
Volgens de 2 topmanagers zou een officieel ‘Made in Europe’ label voor elektrische auto’s een voorwaarde moeten worden voor overheidssubsidies zoals aankooppremies of overheidsorders. Bovendien pleiten Blume en Filosa voor directe vrijstelling van de CO₂-regelgeving: “elk elektrisch voertuig met het ‘Made in Europe’ label zou een CO₂-bonus moeten ontvangen”.

Als een Europese fabrikant voor een groot deel van zijn wagenpark aan de eisen voldoet, zou de bonus zelfs voor alle elektrische voertuigen moeten gelden, dus ook voor modellen die elders in de wereld worden gebouwd..
De open brief werd geschreven omdat de Europese auto-industrie onder druk staat om de verkoop van elektrische voertuigen aanzienlijk te verhogen. Dat wordt noodzakelijk geacht om de klimaatdoelstellingen van de Europese Unie te halen.
Aangezien de Volkswagen Groep en Stellantis ongeveer 90 procent van hun Europese verkopen in de EU realiseren, zouden beide bedrijven op deze manier miljarden aan boetes kunnen vermijden.
De verwachting is dat de brief van Stellantis en de Volkswagen Groep in Brussel aandachtig zal worden gelezen. De EU wil met een ‘Koop Europees’ beleid namelijk onafhankelijker worden van de Verenigde Staten en China. De 2 grootste autofabrikanten van Europa grijpen deze kans aan om de wet over de CO2-reductie verder te verzwakken. Zij verdienen namelijk nog steeds het meeste geld met de verkoop van modellen met een verbrandingsmotor.
