De prijs van diesel is de afgelopen 2 weken veel harder gestegen dan die van benzine. De komende tijd kan die nog verder oplopen. Oorzaken zijn een krappe Europese voorraad en de hernieuwde onrust rond de olieaanvoer. Daarvoor betalen dieselklanten nu duidelijk meer aan de pomp.
Afgelopen maandag steeg de olieprijs naar het hoogste niveau in ruim een maand tijd. Dat diesel harder in prijs stijgt dan benzine is volgens sectoreconoom Rico Luman van ING goed te verklaren. “In Europa produceren we te weinig diesel om in onze volledige behoefte te voorzien. We zijn daardoor afhankelijk van import. De dieselprijs reageert daarom veel sterker op de ontwikkelingen dan de benzineprijs, omdat Europa zelf wel voldoende benzine produceert”. Volgens hem speelt ook mee dat Rusland minder diesel exporteert.
Het gevolg: gemiddeld is de dieselprijs in Nederland in 2 weken tijd met zo’n 30 cent per liter gestegen, na een periode van dalende prijzen in mei en juni. Volgens UnitedConsumers bedraagt de landelijke adviesprijs voor Euro95 inmiddels 2,575 euro per liter. Voor diesel ligt die op 2,520 euro. De hogere dieselprijs is vooral merkbaar voor mensen met een camper. Die rijden nog vaak op diesel en leggen in de zomer grote afstanden af.
Als de spanningen in het Midden-Oosten aanhouden en de doorvoer via de Straat van Hormuz beperkt blijft, verwacht Luman dat de dieselprijs de komende tijd verder oploopt. Ook analisten van de Amerikaanse bank Morgan Stanley verwachten dat de Europese dieselmarkt de komende maanden krap blijft. Zij voorzien dat de dieselvoorraden in Europa dalen tot het laagste niveau sinds zeker 2015.
