De A290 zal volgend jaar de opmars van Alpine naar de reguliere automarkt een vliegende start geven met een elektrische hot hatch op basis van de Renault 5. Hier getoond in de vorm van een ‘Beta’ concept, belooft hij een bruikbaardere aanvulling te zijn op de alom geprezen (maar zeer onpraktische) A110, zonder afbreuk te doen aan zijn sportieve karakter.
Hoewel de A290 Beta een door de FIA goedgekeurd race onderstel en 2 motoren op de vooras heeft, zal de productieauto het CMF-B EV platform met de Renault 5 delen. Het Franse moederbedrijf heeft het dynamische potentieel van de architectuur al aangeprezen, waarbij het batterijpakket onderin de auto is gemonteerd om het zwaartepunt te verlagen en dus de wegligging te verbeteren. Het beschikt ook over onafhankelijke multi-link ophanging aan de achterzijde. Alpine heeft het platform verder uitgewerkt om ervoor te zorgen dat het weggedrag speels is bij lage snelheden en stabieler wordt tijdens het accelereren.

“Het belangrijkste is behendigheid”, zegt ontwerpdirecteur Antony Villain. “En we weten dat, toen we overstapten op elektrische aandrijving, wij zware batterijen zouden moeten gebruiken, maar we willen precies dezelfde rijfilosofie bieden als bij de A110: wendbaarheid en puur plezier”. Daartoe heeft Alpine hydraulische schokdempers toegevoegd aan de afstelling van de ophanging van de Renault 5, waardoor het rijgedrag van de A290 (en de instelbaarheid daarvan) zijn verbeterd. Evenzo is de Torque Vectoring op de enkele voormotor van de productieversie zó ingesteld dat er een mechanisch differentieel gesimuleerd kan worden, wat de stabiliteit tijdens het remmen en de tractie verhoogt wanneer men uit een bocht accelereert.
De korte wielbasis en grote spoorbreedte van de A290 (de auto is 4,05 meter lang en 1,85 meter breed) maken hem inherent stabiel en wendbaar, aldus product baas Charlie Biardeau. Hij voegde er aan toe dat de A290 dezelfde remmen met 4 zuigers gebruikt als de A110, zij het afgesteld om op natuurlijke wijze samen te gaan met de regeneratie van de enkele voormotor van de productieauto. Biardeau legde uit dat Alpine streeft naar een gevoel van “transparantie” via het rempedaal, met verschillende regeneratiekrachten. Deze kunnen een ‘ One Pedal Driving’ rijmodus omvatten, waarbij het remmen op de motor wordt gemaximaliseerd, zodat men de auto alleen op het gaspedaal kan besturen; een zegen in stadsverkeer.
De A290 zal vanwege zijn batterij aanzienlijk zwaarder zijn dan de A110 (ongeveer 1100 kg, afhankelijk van de specificatie). Alpine is “een nieuwe balans aan het vinden voor de technologie van vandaag”, zei Biardeau, eraan toevoegend: “Het erfgoed van Alpine is wendbaarheid en onderscheidend rijgedrag. Dat kan door een laag gewicht gerealiseerd worden, maar ook door andere eigenschappen, en elektrische auto’s leveren ook veel meer koppel. Het betekent dat de behendigheid soms niet in de cijfers zichtbaar is, maar in het gevoel dat je zult hebben” . Hij voegde er aan toe: “Meestal heb je in een hot hatch met een verbrandingsmotor al het gewicht aan de voorkant zitten. Als het lukt om een deel van het gewicht gevoelsmatig naar achteren te verplaatsen, dan betekent dit dat als men remt, de achterkant stabieler is. Men kan dus op andere manieren spelen met de vering enzovoort.
Qua motorvermogen, zo heeft technisch baas Robert Bonetto bevestigd, zullen er 2 versies worden aangeboden. Zoals eerder gemeld, zal er een basisuitvoering zijn met de 220 pk sterke motor van de Renault Mégane E-Tech Electric. De andere, die nog officieel moet worden uitgewerkt, zal naar verwachting goed zijn voor 272 pk. De betreffende motor is ontwikkeld door Renault, Valeo en Valeo-Siemens en zal in 2027 in productie gaan. Er zal slechts één batterij worden aangeboden, waarvan wordt verwacht dat deze ongeveer overeenkomt met de capaciteit van 52 kWh van de Renault Zoé en een rij bereik van 380 kilometer. Alpine kondigde eerder aan dat haar nieuwe generatie accu’s (opgesplitst in 4 grote modules) een grotere dichtheid heeft dan die van de Zoé en daardoor 15 kg lichter is.
Van binnen zal de productieversie van de A290 maar weinig overeenkomsten hebben met de showauto, aldus interieurontwerper Joshua Reer. De cockpit met 3 zitplaatsen, waarbij de bestuurder als enige voorin (in het midden is geplaatst), is meer een intentieverklaring voor toekomstige Alpine interieurs. Minimalisme staat centraal in de cabine, waarbij touchscreens volledig worden weggelaten ten gunste van traditionele knopbedieningen die op het plafond en op het stuur zijn gemonteerd. Belangrijke informatie (zoals snelheid en actieradius) wordt weergegeven op een klein head-up display boven het stuur. “Ik denk dat het interieur duidelijk moet maken wat het betekent om in een Alpine te zitten”, aldus Reer. Hij voegde eraan toe dat het enige kenmerk dat waarschijnlijk zal worden vertaald naar de productieauto (die 4 zitplaatsen krijgt), de op de Formule 1 geïnspireerde OV knop is, die een power boost van 10 seconden mogelijk maakt. Alpine moet nog melden om hoeveel extra vermogen het dan tijdelijk gaat, maar Bonetto zei: “het is significant, je kunt het echt voelen”.
De link met de Formule 1 houdt daar niet op, want het Alpine Racing Formula 1-team, gevestigd in Enstone, speelde een rol bij het vormgeven van de aerodynamica van de A290. De openingen onder de X-vormige koplampen (geïnspireerd op de exemplaren die vroeger op rallyauto’s werd gebruikt) in de voorbumper en hoog op het achterste zijpaneel, leiden alle lucht over de flanken van de auto om de luchtweerstand te verminderen.
Andere stijlkenmerken zijn de kenmerkende blauwgevlekte koolstofvezel bodykit (die waarschijnlijk van plastic zal worden op het productiemodel) en de dubbele nep-uitlaten die in de achterste splitter zijn geïntegreerd. Deze zijn echter niet bedoeld om als uitlaten te dienen; ze zijn in plaats daarvan bedoeld om te lijken op de ventilatoren die worden gebruikt op krachtige spelcomputers. Volgens Villain is dit een grap van Alpine en Renault-baas Luca de Meo, en past het in de ambitie van het merk om auto’s te verkopen aan de ‘gaming-generatie’.

De A290 zal in 2024 in Europa en Japan op de markt komen, waarschijnlijk samen met de Renault 5 waarop hij is gebaseerd. Het is de bedoeling dat die auto lager geprijsd zal zijn dan de Zoé (die momenteel in Nederland te koop is vanaf 34.790 euro), maar gezien de omvang van de aanpassingen aan het onderstel en de positionering als premium merk, wordt verwacht dat de A290 aanzienlijk duurder zal worden. Reken er op dat de prijzen rond de 46.000 euro gaan beginnen. Daarmee wordt de A290 even duur als de Abarth 500e Cabrio Scorpionnisima, maar iets goedkoper dan boven de Cupra Born in 58 kWh Adrenaline uitvoering met 204 pk.
Toekomstige modellen zullen de naamgevingsstructuur van de A290 volgen, waarbij ‘2’ het type aangeeft en ’90’ een verwijzing is naar het feit dat wij hier niet te maken hebben met een volbloed sportwagen. Slechts een select aantal toekomstige modellen (momenteel alleen de A110) zal de ‘10 -badge dragen.
