Volvo houdt de vlam van de MPV levend met haar nieuwe EM90. Dit model is nu officieel onthuld voor de Chinese automarkt.
Het was zeker een vreemde aankondiging toen Volvo zei dat het eerder in 2023 het MPV segment zou gaan betreden. Immers, dit type auto leek qua verkoopaantallen een zinkend schip te zijn. In Europa althans. Elders in de wereld denkt de autoconsument daar anders over. Stellantis denkt dat er in Noord Amerika nog tot aan de decenniumwisseling een gezonde vraag zal zijn naar de Chrysler Pacifica (de opvolger van de (Grand) Voyager) en inmiddels is de MPV in China opnieuw uitgevonden in de vorm van de Xpeng X9 en de Zeekr 009.

Nauw verwant aan de laatste is de Volvo EM90. Ondanks dat critici zouden kunnen spreken van een variatie op het Zeekr 009 thema (oftewel ‘badge engineering) zegt het Zweedse merk dat het voor “een nieuwe stijlstandaard in het MPV segment zorgt”. Hoe het ook zei, het is duidelijk dat Volvo verkoopkansen ruikt. En daar zouden ze wel eens gelijk in kunnen krijgen want het is nog niet zo lang geleden dat Lexus de LM lanceerde om dezelfde markt te bedienen (weliswaar een hybride, maar qua carrosserievorm niet wezenlijk verschillend van de Volvo). En is de Kia EV9 eigenlijk niet ook een MPV?

De nieuwe EM90 deelt dus heel veel met de Zeekr 09; eveneens een model dat vooralsnog alleen verkrijgbaar in China zal zijn. Maar gelukkig ziet de EM90 er nog steeds uit als een Volvo. Hij heeft een eigen versie van het klassieke Thor’s Hammer koplampontwerp van het Zweedse merk, in een nogal vierkante vorm. Bovendien zegt Volvo dat op de EM90 een verlicht logo haar intrede doet; een primeur voor de autofabrikant. Aan de achterkant zegt Volvo dat de achterlichtsignatuur van de EM90 “geïnspireerd is door de skyline van moderne steden”. Juist.

Uiteraard ligt de focus op veel zitplaatsen in het interieur waarbij elke passagier royaal de ruimte heeft. Volvo zegt dat de nieuwe EM90 is ontworpen als een huiskamer op wielen, waarbij de CEO van het Zweedse automerk, Jim Rowan eraan toevoegt dat het model “een auto is met ruimte voor het leven in al haar facetten”. De MPV is voorzien van “eersteklas” geluidsisolatie en technologie voor het onderdrukken van weggeluiden (binnenkort beschikbaar via een software-update), terwijl 2-kamer luchtvering ervoor zorgt dat de vering zo soepel mogelijk blijft ondanks de aanwezigheid van 19 of 20 inch velgen. Daar omheen zitten banden die volgens Volvo van het stille type zijn.

Sfeerverlichting is overal aanwezig in de interieur panelen, zelfs helemaal achterin. De passagiers die daar zitten hoeven dus niet bang te zijn dat zij “tweedeklas” moeten reizen, ook omdat zij akoestisch in de watten worden gelegd door een Bowers & Wilkins audio systeem met 21 luidsprekers.

Aan boord van de EM90 is ook een enorm 15,4 inch display voor het infotainmentsysteem en een stem assistent met een avatar. Verder is er een apart bestuurdersdisplay en slechts een klein aantal fysieke bedieningsknoppen op het stuur en op de middenconsole. Volvo benadrukt de geavanceerde functionaliteit van de stem assistent van de EM90 en zegt dat men met één commando “het interieur van de EM90 eenvoudig kan veranderen in een theater, een vergaderruimte of een slaapkamer voor de passagiers achterin. Schermen, stoelen, ramen, de luchtconditioner en verlichting zullen allemaal dienovereenkomstig worden aangepast”.

Diegenen die achterin de Volvo zitten, kunnen dankzij een (uit het plafond uitklapbaar) 15,6 inch breedbeeld scherm onderweg films kijken of (dankzij streamingplatforms en telefoonspiegeling) aan vergaderingen deelnemen. De EM90 wordt gelanceerd als 6-zitter, met een paar loungestoelen in fauteuilstijl op de middelste rij en een meer conventionele set daarachter. De zetels op rij-2 kunnen naar voren en achteren worden geschoven, zijn elektrisch verstelbaar en kunnen worden verwarmd en geventileerd. Ze worden geleverd met opklapbare dienbladtafels en individuele haptische bedieningspanelen voor de klimaatregeling en diverse andere functies.

Wat de specificaties betreft: Volvo zegt dat de EM90 een enorm batterijpakket van 116 kWh heeft waarmee men volgens de Chinese CLTC meetmethode 700 kilometer ver zou moeten kunnen komen op een volle acculading. Jij wilt dan waarschijnlijk niet weten hoe zwaar de EM90, van nature al geen slanke den, is met een dergelijk batterijpakket. Dat is maar goed ook, want Volvo geeft geen informatie over het aantal kilo’s dat haar Chinese kolos in de weegschaal legt. Wel beweert de fabrikant dat de EM90 in een half uur van 10 naar 80 procent kan worden bijgeladen.

Volvo zegt verder dat de EM90 een op de achteras geplaatste elektromotor van 268 pk heeft. Daarmee kan de bestelwagen, pardon MPV, in 8,3 seconden van 0 naar 100 km/u accelereren. De EM90 moet met die tijd de vernieuwde Opel Corsa voor laten gaan want die klaar de sprintklus in 8,1 tellen; een bewijs dat de elektromotor een hele hijs heeft aan deze Volvo. Het Zweedse automerk heeft niet gezegd of zij de EM90 ook gaat leveren met de 2-motorige aandrijflijn van de Zeekr 009. Die verdubbelt het vermogen en halveert de acceleratietijd van 0 naar 100 km/u.

Maar die 8,3 tellen waarmee de EM90 zich nu in het verkeer zal moeten redden, zal onze reet roesten. Volvo zegt dat de EM90 in de eerste plaats voor China is bestemd. Mochten er exportmarkten bijkomen, dan zullen die zich eerder buiten dan binnen de Europese grenzen bevinden. Dat wij de EM90 niet krijgen, heeft enerzijds te maken dat met feit dat Volvo bij ons niet overtuigd is van het verkooppotentieel van dit type auto (alhoewel Lexus in buurlanden inmiddels met groot succes wel de LM verkoopt). Anderzijds wordt het gamma van het Zweedse merk met de EX30 al behoorlijk opgerekt. Volvo wil het daar in Europa blijkbaar voorlopig bij laten. In diverse landen concentreert het merk zich overigens uitsluitend op de SUV modellen uit het aanbod: de sedans en de stationwagens zijn daar al gesaneerd. Vanuit deze optiek is het begrijpelijk dat men ook geen interesse heeft in de EM90. In een bericht op sociale media zegt Volvo dat het “de vraag naar MPV’s over de hele wereld zal onderzoeken voordat het model op de markt komt in andere landen”.

Volvo merkt op dat, hoewel het MPV segment “nieuw voor ons is”, de EM90 het “concept van veelzijdigheid” belichaamt dat een kenmerk is van haar naoorlogse gamma zou zijn. Indirect zegt het Zweedse merk daarmee eigenlijk dat de EM90 de spirituele opvolger van de Duett uit 1953 is … Dat Volvo model was vooral populair in de Verenigde Staten en Scandinavië dus wie weet zal men daar de MPV in de toekomst ook kunnen kopen.

