In 2022 werd de accijns op autobrandstoffen tijdelijk flink verlaagd. Het laatste gedeelte van die korting zou per 1 januari worden afgeschaft, maar dat gaat niet door.
In de huidige Prinsjesdag-plannen van het kabinet Schoof wordt de korting op de brandstofaccijns verlengd tot 1 januari 2026. Dit betekent dat benzine-, diesel- en LPG rijders heel 2025 nog kunnen profiteren van de huidige, lagere accijnzen. Het was al bij het aantreden van het kabinet Schoof de intentie om de korting te handhaven.
De accijnskorting werd in april 2022 ingevoerd als onderdeel van een pakket lastenverlichtingen vanwege de destijds erg hoge energieprijzen. De accijns op een liter benzine daalde met 17,3 cent per liter, die op een liter diesel met 11,1 cent en die op LPG met 2,1 cent. De helft van die accijnskorting kwam 1 juli 2023 weer te vervallen. Het resterende deel (8,7 cent respectievelijk 5,5 en 2 cent) zou aanvankelijk afgelopen januari worden geschrapt, maar dat werd met 1 jaar uitgesteld. Nu blijft de resterende korting dus tot (minstens) 1 januari 2026 van kracht.
Het terugdraaien van de accijnskorting op benzine zou een veel groter prijseffect hebben dan alleen de helft van de genoemde 17,3 cent want de accijns wordt jaarlijks geïndexeerd en er wordt BTW over geheven. Als de korting met ingang van 1 januari 2025 zou worden teruggedraaid, dan zou dit effectief een verhoging van de benzineprijs van bijna 21 cent per liter betekenen.
Accijns is een vast bedrag per liter en dit jaar gaat het om de volgende bedragen: benzine 0,79 eurocent per liter, diesel 0,52 eurocent per liter en LPG 0,19 eurocent per liter. Mede door deze vorm van belasting behoort Nederland samen met Noorwegen, Liechtenstein en IJsland tot de duurste ‘brandstoflanden’ van Europa.
