BMW heeft de verwachtingen in het derde kwartaal aanzienlijk overtroffen. Het in München gevestigde bedrijf rapporteerde een winst van afgerond 1,7 miljard euro, hetgeen meer dan 3 keer zoveel is als in dezelfde periode vorig jaar werd verdiend.
De winst vóór belastingen bedroeg 2,33 miljard euro en de operationele marge bij de auto-divisie steeg naar 5,2 procent. De omzet bleef vrijwel stabiel op 32,3 miljard euro, terwijl over de eerste 9 maanden de nettowinst 5,7 miljard euro bedroeg; een daling ten opzichte van de 6,1 miljard euro die in het voorgaande jaar aan de strijkstok bleef hangen.
Volgens CEO Oliver Zipse heeft BMW hiermee “opnieuw aangetoond hoe robuust en duurzaam ons bedrijfsmodel is”. Het bedrijf handhaaft zijn jaarlijkse prognose en verwacht een operationele marge van 5 tot 6 procent voor 2025. De uitgaven voor onderzoek en ontwikkeling daalden aanzienlijk na piekinvesteringen in de nieuwe elektrische voertuigarchitectuur.
Concurrenten met dalende resultaten
Hoewel BMW solide cijfers boekt, hebben de concurrenten het moeilijk. Concurrent Mercedes zag zijn winst in het derde kwartaal met bijna 31 procent dalen tot euro 1,2 miljard. Tot nu toe is de nettowinst van deze rivaal uit Stuttgart dit jaar met meer dan de helft gedaald tot 3,9 miljard euro. Ook de Volkswagen Groep (waaronder Porsche en Audi) leed dit jaar aanzienlijke verliezen. Experts zien de belangrijkste reden hiervoor in het verschil in bedrijfsstrategie: Mercedes richtte zich te sterk op luxe voertuigen, terwijl Porsche te snel elektromobiliteit omarmde.
BMW daarentegen profiteerde van zijn technologie-neutrale aanpak met elektrische, hybride en verbrandingsmotormodellen. Ook invoerrechten en wisselkoersen hadden minder impact op de balans dan gevreesd. De verkoop steeg in het kwartaal met 8,7 procent tot 588.140 voertuigen, voornamelijk gedreven door Europa en de Verenigde Staten. In China daalde de verkoop met ongeveer 11 procent.
iX3 geeft BMW wind in de rug
Speciale aandacht gaat uit naar de nieuwe iX3, het eerste model in de “Nieuwe Klasse”. Het voertuig markeert de start van de volgende generatie elektrische voertuigen en kent volgens BMW een aanzienlijk hogere vraag dan verwacht. “De orderinstroom in Europa overtreft onze verwachtingen ruimschoots”, aldus Oliver Zipse. De productie van de volledig elektrische SUV is gestart in de fabriek in Debrecen, Hongarije, en een versie met langere wielbasis voor de Chinese markt is in ontwikkeling.
De iX3 wordt beschouwd als de aanjager van het toekomstige elektrische offensief van het bedrijf. Er staan ongeveer 40 nieuwe of herziene modellen gepland voor 2027, waaronder meer varianten op het nieuwe platform. Volgens financieel directeur Walter Mertl zal het huidige offensief naar verwachting “enkele maanden tot in 2026 aanhouden”.
Ondanks de positieve cijfers blijven de omstandigheden uitdagend. BMW verlaagde zijn jaarprognose in oktober licht, nadat de verkoop in China zich zwakker ontwikkelde dan verwacht. Daarbij komen nog hogere importtarieven in de VS en de EU, die volgens het bedrijf de operationele marge met ongeveer 1,75 procentpunt hebben verlaagd. De concurrentie op de Chinese markt blijft hoog, aldus Zipse
Conclusie: BMW toont stabiliteit in een over het algemeen zwakkere sector. Terwijl Mercedes, Volkswagen, Audi en Porsche worstelen met winstdalingen en koersschommelingen, verhoogt BMW zijn winst en meldt het een succesvolle lancering van de iX3. Tarieven en risico’s in China blijven de grootste onzekerheden, maar de nieuwe modelgeneratie geeft het bedrijf een merkbare impul
