Volkswagen boekt vooruitgang met zijn besparingsprogramma. Dat zei de topman van het kernmerk van het Duitse autoconcern donderdag in een media-interview, wijzend op personeelsreducties en bezuinigingen bij de fabrieken van de Volkswagen Groep in Duitsland.
Het bedrijf heeft de kosten in zijn fabrieken in Wolfsburg, Emden en Zwickau gemiddeld met 30 procent weten te verlagen, zei Thomas Schäfer. Daarbovenop hebben volgens de CEO zo’n 25.000 werknemers een regeling voor deeltijdpensioen of vrijwillig vertrek getekend. “Wij hebben nog een lange weg te gaan, maar samen met ons personeel willen wij bewijzen dat het mogelijk is om in Duitsland concurrerende auto’s te ontwikkelen en te bouwen”, aldus Schäfer.

In december 2024 bereikte Volkswagen een akkoord met de vakbonden om zijn Duitse activiteiten ingrijpend te herstructureren, waaronder het schrappen van 35.000 banen tegen 2030. Tegelijkertijd gaat het autoconcern de concurrentie aan met de goedkoper producerende Chinese rivalen. En dit alles in een context waarin de transitie naar elektrisch rijden langzamer verloopt dan verwacht.
Ondanks dat de Europese Commissie dinsdag haar harde einddatum losliet voor de mogelijkheid om in de EU nog nieuwe auto’s met een verbrandingsmotor te verkopen (2035), betekent dit niet dat de ID.Polo, die begin 2026 officieel wordt gepresenteerd, naast een elektrische aandrijflijn ook leverbaar wordt met een benzine motor. “Dit zou door emissieregels niet logisch zijn en voor consumenten te duur uitpakken, aldus de CEO. De toekomst in dit segment is elektrisch”, zei hij.
Bevriezing lonen
Volkswagen bevriest de salarissen van zijn werknemers. Er komen geen loonsverhogingen voor werknemers die onder een collectieve arbeidsovereenkomst vallen in 2026, en promoties worden niet goedgekeurd. De plannen van het management zorgen voor onrust onder het personeel.
Volgens Volkswagen heeft de nul-ronde noodzakelijk een technische reden. Het concern gaat het stokoude loongebouw (dat al 30 jaar bestaat) volledig op de schop nemen. Het huidige systeem is met 167 functie-omschrijvingen en 6.000 varianten onwerkbaar complex geworden. Om de overstap naar een nieuw systeem (dat op 1 januari 2027 ingaat) “zonder verstoringen” te laten verlopen, wordt de situatie in 2026 bevroren. Een soort time-out om de administratie op orde te krijgen.
Maar de werkvloer trapt niet in deze administratieve smoes. Met als gevolg dat er tijdens bijeenkomsten van het personeel veel onrust is. Werknemers vrezen dat dit het begin is van permanente loondruk. En dat klopt. Achter de schermen hebben Volkswagen en de vakbond IG Metall afgesproken dat het totale volume van de loonkosten op termijn met 6 procent omlaag moet. Voor de huidige werknemers blijven de salarissen (na de bevriezing) behouden, maar nieuwe medewerkers zullen waarschijnlijk tegen soberdere voorwaarden worden aangenomen. Het feest voor de Duitse auto-arbeider is voorbij.
Wat de woede op de werkvloer ook voedt, is dat het management niet onder deze specifieke bevriezing valt. Hun loonsysteem wordt (nog) niet hervormd. Toch blijft de top niet gespaard. Hoewel hun basissalaris niet wordt bevroren, leveren zo’n 4.000 managers in Duitsland wel fors in op hun bonussen. Dit betekent dat hun totale jaarinkomen met zo’n 8 procent daalt. Iedereen bloedt dus, maar de fabrieksarbeider voelt zich, zoals vaker, het hardst gepakt door de misère.
De Duitse auto-industrie zit in een perfecte storm. Waar Mercedes de harde strijd aanbindt met de gemakzuchtige verzuimcultuur (werknemers zouden zich te snel ziek melden) en BMW de politieke druk trotseert om geen goedkope chips uit China te kopen, zet Volkswagen nu de lonen op slot. De feestdagen zullen ongetwijfeld wel eens gezelliger zijn geweest bij onze Oosterburen.
