De toelating van de zelfstandig rijdende Tesla’s in het verkeer om Vlaanderen kwam er ondanks een aantal ernstige bedenkingen van het departement Mobiliteit en Openbare Werken (MOW). Inmiddels is er al een eerste ongeval gebeurd.
Het advies van de administratie van Vlaams minister van Mobiliteit Annick De Ridder (N-VA) heeft het over “belangrijke risico’s en onzekerheden”. De minister ontving het advies op de dag dat ze vorige maand haar goedkeuring gaf.

“De beperkte afstemming van het systeem op de Belgische verkeerscontext is een risico”, schrijft het departement MOW. “Tijdens de testen werd vastgesteld dat het zogeheten FSD systeem (Full Self Driving) van Tesla herhaaldelijk moeilijkheden ondervindt bij de interpretatie van verkeersborden, wegmarkeringen en bepaalde infrastructuurelementen zoals spoorwegovergangen. In een aantal gevallen heeft dat geleid tot overtreding van de verkeersregels of situaties waarin de bestuurder moest ingrijpen”.
Het testkader (RDW, lees jij mee?) vertoonde volgens het departement MOW hiaten. “Zo werden bepaalde scenario’s niet getest (…). Daardoor kan de veiligheid van het systeem en de mate van informatieverstrekking aan ongetrainde bestuurders in reële omstandigheden niet voldoende worden aangetoond”. Het departement MOW is ook kritisch voor de offset-functie van Tesla om de toegelaten snelheidslimiet te overschrijden.
Een woordvoerder van de Vlaamse minister De Ridder bevestigt dat er al één ongeval met een zelfstandig rijdende Tesla is gebeurd. Daarbij zou een auto met lage snelheid tegen een stilstaand voertuig zijn gereden toen de bestuurder op een rotonde de controle over het stuur overnam om vroeger te draaien dan het FSD systeem zelf van plan was.
