Volvo en Waymo hebben een overeenkomst gesloten voor het gebruik van technologie voor autonoom rijden op basis van Level 4. Als eerste zal het Zweedse personenwagenmerk de techniek inzetten bij een nieuwe dienst voor elektrische taxi’s.
Waymo wordt naar eigen zeggen de exclusieve ‘Level 4′ partner van Volvo. Hiermee wordt een niveau voor autonoom rijden bedoeld waarbij sprake is van een hoge mate van automatisering van de rij taken. Het systeem kan zelf ingrijpen als de bestuurder niet reageert, bijvoorbeeld bij een onverwachte verkeerssituatie. Een trede hoger staat Level 5 waarmee een auto onder alle weg- en weer- omstandigheden zelfstandig moet kunnen rijden. De bestuurder kan dan de krant gaan lezen, of zijn stoel omdraaien en zich actief met het gesprek van de achterpassagiers gaan bemoeien.
Veel auto’s bieden nu al techniek op Level 2. Dat zijn vooral assistentiesystemen. De bestuurder moet de hoofdtaken blijven uitvoeren. Inmiddels is de auto-industrie klaar voor Level 3. Voertuigen die van techniek op dit niveau zijn voorzien, kunnen bepaalde rij taken helemaal zelfstandig uitvoeren. De overheid is echter nog niet klaar voor Level 3, waardoor een juridisch kader ontbreekt en er grote problemen op het gebied van schadeclaims kunnen ontstaan mocht er een ongeval plaatsvinden. Audi kan haar A8 om deze reden niet verkopen met Level 3 techniek. De indeling is gemaakt door SAE, een associatie van technische bedrijven in onder andere de autosector.
De overeenkomst betreft niet alleen elektrische auto’s van Volvo zelf maar ook die van de zustermerken Polestar en Lynk & Co die eveneens hun hoofdkantoor in het Zweedse Gotenborg hebben. Over de gepland taxidienst worden nog geen mededelingen gedaan. Er zijn meer autofabrikanten die daar plannen voor hebben, waaronder Daimler, Tesla en Hyundai. Waymo, een dochterbedrijf van Google, werkt al samen met Fiat Chrysler Automobiles, Jaguar – Land Rover en de alliantie tussen Renault, Nissan en Mitsubishi voor autonoom rijden.
Waymo gaat zich bij de samenwerking met het Zweedse automerk richten op de technologie rond autonoom rijden, zoals de software en hardware, waaronder camera’s en andere sensoren. De verantwoordelijkheid voor het ontwerp en de productie van de voertuigen komt bij Volvo te liggen. De 2 bedrijven hebben niet bekendgemaakt wanneer de auto klaar moet zijn.
Volvo werkt op dit moment ook al met taxibedrijf Uber samen voor de levering van zelf rijdende voertuigen. De Zweedse autofabrikant blijft dat doen, hoewel Waymo een rechtstreekse concurrent is. De relatie tussen Uber en Volvo liep in 2018 een deuk op nadat een XC90 testvoertuig betrokken raakte bij een dodelijk ongeval. De SUV botste tegen een voetganger aan. Later bleek dat de menselijke bestuurder, een personeelslid van Uber, die moet ingrijpen als dat nodig is, afgeleid was.
