Alfa Romeo overweegt serieus om een exclusieve sportwagen in een beperkte oplage te gaan bouwen. De nieuwe imagobouwer zou in de komende maanden groen licht kunnen krijgen.
Volgens merk chef Jean-Philippe Imparato kan het project al in maart 2023 worden gepresenteerd. “Als je ons museum in Arese bezoekt, krijg je zoveel ideeën”, voor nieuwe modellen, aldus Imparato. “Ja, we werken aan enkele opties om weer een sportwagen in een beperkte oplage te gaan maken”.
Het is nog niet bekend welke vorm de auto zal aannemen, en of die een benzinemotor krijgt of elektrisch zal zijn, maar Imparato laat doorschemeren dat het een op maat gemaakt Alfa Romeo model zal zijn en dat de basis dus niet gedeeld zal worden met een ontwerp van een ander merk van Stellantis, zoals de Maserati MC20.
“Het was in 1969 met de Spider de laatste keer dat Alfa Romeo een open sportwagen lanceerde”, zegt Imparato, er aan toevoegend dat het “cool” zou zijn om het opnieuw te doen. Hij laat weten dat het model niet alleen een circuitauto zal zijn, maar ook een model waarmee ondanks zijn hoge prijs en positionering elke dag kan worden gereden. “Hi moet iconisch, supersexy en direct herkenbaar als een Alfa Romeo zijn”.
“Er is nog geen definitieve beslissing genomen, maar wij zijn druk bezig met brainstormen over de positionering. We hebben zoveel fans die om iets speciaals vragen”, zegt Imparato, voordat hij eraan toevoegt dat hij hoopt in maart volgend jaar hen een antwoord te kunnen geven. Zijn beschrijving van de prijs suggereert dat het model in het hypersportwagen territorium gepositioneerd zou kunnen worden, met als gevolg een prijs van enkele honderdduizenden euro’s.
Imparato zegt dat deze auto in beperkte oplage parallel zal lopen aan het kerngamma van Alfa Romeo. Dat omvat diverse nieuwe modellen die in de periode tot 2027 gelanceerd zullen worden. Alfa Romeo heeft groen licht van moederbedrijf Stellantis gekregen voor dit programma nu het niet langer verlieslijdend is. Er zal één model per jaar worden gelanceerd. Voor de periode na 2027 heeft Imparato ook al ideeën, maar of die de goedkeuring van Stellantis krijgen zal afhangen hoe succesvol Alfa Romeo de komende jaren is.
Het modellenoffensief begint met de lancering van een stekker hybride uitvoering van de Tonale die een systeemvermogen van 280 pk krijgt. Die versie zal helpen om de CO2 uitstoot van Alfa Romeo met 40 procent te verminderen. “Dat stelt ons in staat om de genoemde sportwagen te ontwikkelen”, aldus Imparato. Op de vraag of Alfa Romeo in de toekomst SUV modellen plant die groter en kleiner zijn dan de Tonale, antwoordde Imparato “ja en ja”. Het is duidelijk dat de kleinere versie in 2024 zal komen, als een volledig elektrische zustermodel van de Jeep Avenger. De variant van Alfa Romeo krijgt echter een heel eigen karakter, zo belooft Imparato.
De grotere SUV wordt beschouwd als de opvolger van de Stelvio en komt ook in elektrische vorm op de markt. Het debuut zal plaatsvinden rond 2026. Tussendoor (2025) staat de vervanging van de Giulia gepland. Dat wordt het eerste model van Stellantis dat gebaseerd zal zijn op de volgende generatie platforms van Stellantis voor elektrische auto’s. “Hij krijgt 5G en technologie uit het nieuwe tijdperk zodat wij iets speciaals op de markt kunnen brengen”, zegt Imparato. Hij belooft ook zeer geavanceerde nieuwe software. De Giulia vervanging wordt gezien als een zeer belangrijk proces omdat dit sportieve model het dynamische potentieel en de positionering van het toekomstige Alfa Romeo zal tonen. Elektrificatie omschrijft Imparato als “goed nieuws” voor de Giulia omdat hiermee de motorkracht en de prestaties naar een hoger plan getild kunnen worden.
Alle toekomstige Alfa’s zouden theoretisch in aanmerking komen voor de Quadrifoglio behandeling, zo voegde hij er aan toe, maar Imparato laat weten dat de beslissing per model zal worden genomen. Vanaf 2027 wil Alfa Romeo alleen nog maar volledig elektrische auto’s in haar assortiment hebben. Dat biedt volgens Imparato een uitgelezen kans voor de terugkeer van de Duetto. “Het geluid van stilte” past het beste bij een open sportwagen, aldus de merk chef. Hij hint dus naar plannen voor een herboren Spider.
De strategie van Imparato is evenwel niet zonder risico. Concurrenten als BMW leggen namelijk minder snel alle eieren in één elektrisch mandje, om zo niet met de rug tegen de muur te staan als de transitie naar emissievrij rijden in bepaalde werelddelen minder vlot verloopt. Alfa Romeo zal daar dan vanaf 2027 geen antwoord meer op hebben. Imparato bevestigt dat er “geen plan B” is. “Voor wat betreft wetgeving, opwarming van de aarde en het wereldwijde ecosysteem: er is geen alternatief. Daarom willen wij deel uitmaken van het spel”.
Maar nu nog even niet. Althans, het is denkbaar dat de in maart 2023 te presenteren hypersportwagen nog gewoon een verbrandingsmotor krijgt.
