De Amerikaanse president Donald Trump jaagt de door hem gestarte handelsoorlog verder aan. Hij voert een importtarief van 25 procent in op auto’s die niet in de Verenigde Staten zijn gemaakt.
Ook auto-onderdelen van buiten de Verenigde Staten, inclusief Canada en Mexico, gaan door de beslissing van de Amerikaanse president extra belast worden met 25 procent.
Op 2 april gaat de maatregel in. De Verenigde Staten importeren veel auto’s van Duitse, Japanse en Zuid-Koreaanse makelij. Amerikaanse autofabrikanten produceren een deel van hun voertuigen in buurlanden Canada en Mexico. Veel onderdelen komen uit andere landen, zoals Brazilië, Thailand en India.
De importtarieven veroorzaken een schokgolf in de auto-industrie. Experts waarschuwen voor hogere prijzen en een daling van de afzet. De vertegenwoordiger van de Duitse auto-industrie dringt daarom aan op onderhandelingen tussen de Europese Unie en de Verenigde Staten. Zelfs Tesla krijgt last van de maatregelen, aldus eigenaar en ‘first buddy’ Elon Musk. Alleen de Amerikaanse vakbonden juichen het einde van de “vrijhandelsramp” toe: zij hopen op meer ‘blue-collar’ banen in eigen land als de invoerheffing tot effect heeft dat er meer binnen de landsgrenzen geproduceerd gaat worden.
Trump: “We gaan landen laten betalen voor het zakendoen in ons land en het wegnemen van onze banen, onze welvaart en vele andere zaken die ze ons door de jaren heen hebben ontnomen”, Inmiddels zijn de aandelen van autofabrikanten op de beurzen in Azië gekelderd. De Amerikaanse regering verwacht dat de nieuwe heffingen jaarlijks 100 miljard dollar aan extra inkomsten voor de Verenigde Staten zullen opleveren. Bijna de helft van de auto’s die in het land worden verkocht, rollen elders van de band.
De nieuwe heffing is een verdere uitbreiding van de strijd die Trump voert met handelspartners. De maatregel zal waarschijnlijk enkele van de grootste autofabrikanten treffen, zoals Toyota in Japan, Hyundai in Zuid-Korea en de Volkswagen Groep in Duitsland. De binnenlandse autosector zal door de heffingen juist gestimuleerd worden, zo verwacht de Amerikaanse president. Bedrijven worden immers ‘gedwongen’ hun productie naar de Verenigde Staten te verplaatsen.
Jaarlijks gaat voor 38 miljard euro aan Europese auto’s naar de Verenigde Staten. Driekwart daarvan komt voor rekening van Duitsland. Europa onderhandelt nog met Trump over de nog geplande heffingen, maar Ursula von der Leyen, voorzitter van de Europese Commissie, liet al weten dat zij de heffingen “ten zeerste betreurt”. De Canadese premier Mark Carney noemde het een “directe aanval op arbeiders in Canada en zegt dat Trump het bestaande handelsakkoord met zijn land heeft verraden.
Beursanalisten speculeren al uitgebreid over de dreigende prijsstijgingen, ook in de Verenigde Staten zelf. Het kan, afhankelijk van de voorraden bij de dealers, nog een maand of 2 duren voordat die echt zichtbaar worden. ‘Maar dát ze omhooggaan verwacht iedereen, ook als gevolg van de eerder ingevoerde heffing op staal en aluminium. Trump vat het steeds hetzelfde samen: “we moeten nu door die pijn heen, straks leveren die nieuwe fabrieken een hoop banen op. Maar nu moeten we even doorbijten”.
