De eind vorig jaar aangekondigde versobering van de youngtimer regeling wordt mogelijk teruggedraaid. Pieter Grinwis, Tweede Kamerlid voor de ChristenUnie, wil zijn amendement, waar vorig jaar nog brede politieke steun voor was, herstellen. Dat werd duidelijk tijdens een commissiedebat over fiscaliteit in de Tweede Kamer.
Eind vorig jaar ging de Tweede Kamer akkoord met een versobering van de youngtimer regeling. Onder de regeling wordt een auto van 15 jaar of ouder die zakelijk wordt gereden, voor de bijtelling belast op basis van 35 procent van de dagwaarde (en niet op basis van de oorspronkelijke nieuwprijs). De Tweede Kamer besloot vorig jaar dat per 1 januari 2026 een auto als youngtimer wordt aangemerkt wanneer deze de leeftijd heeft van 16 jaar. In 2027 gaat die grens verder omhoog naar 25 jaar.
De gevolgen voor (vooral) DGA’s, zzp’ers en autobedrijven zijn groot. Een complete bedrijfstak heeft zich afhankelijk gemaakt van deze belastingregeling. Zij zat plotseling met een onverkoopbare voorraad auto’s en kwam in actie. Auto’s die in 2025 al 15 jaar oud waren of werden, vallen dit jaar overigens nog wel onder de oude youngtimer regeling.
Met de versobering van de regeling wilde indiener Grinwis de kosten dekken voor een meer geleidelijke opbouw van de bijtellingsregels voor elektrische auto’s. Het Kamerlid erkent nu dat zijn plan “een grote schok” heeft veroorzaakt in de autobranche. Hij haalt nu bakzeil. “De sprong van 16 naar 25 jaar is te groot”, aldus Grinwis tijdens het commissiedebat fiscaliteit. Hij wil zijn amendement repareren en oppert de regeling te bevriezen op bouwjaar 2011 of 2012, waarmee youngtimer rijders worden ontzien. Dit betekent concreet dat men met de nu bekende bijtelling kan doorrijden. De regeling wordt de komende jaren stap voor stap afgebouwd . Van plotseling afbreken is geen sprake.
Grinwis gaat nu ter reparatie een amendement indienen. “De markteffecten zijn enorm en dat besef ik heel goed”. Hij hoopt dat er snel duidelijkheid komt over de vraag of het terugdraaien van de versobering daadwerkelijk lukt. Mogelijk zal het bijtellingspercentage wel met “een aantal procenten” omhoog moeten als blijkt dat er niet genoeg dekking voor de reparatie is.
Youngtimerhandelaar Dirk Koppen, één van de initiatiefnemers van de actiegroep ‘Dit is een overval’, zegt “heel blij” te zijn met het voorstel. “Het siert hem dat hij zijn ‘fout’ repareert”.
