Nissan en Chery hebben een “niet-bindende intentieverklaring” getekend, waardoor de productie van Chinese auto’s in Sunderland in het Verenigd Koninkrijk al volgend jaar van start zou kunnen gaan.
Massimiliano Messina, voorzitter van Nissan AMEIO (Afrika, Midden-Oosten, India, Europa en Oceanië), omschrijft de overeenkomst als “een belangrijke stap voorwaarts voor onze activiteiten. We kijken ernaar uit om de komende maanden met Chery samen te werken om een optimale situatie voor beide bedrijven te bereiken”.

Dit volgt op de aankondiging afgelopen mei dat Nissan de productie van de populaire Qashqai, Juke en Leaf gaat bundelen op slechts één van de twee assemblagelijnen in Sunderland. Tot nu toe draait de fabriek van het Japanse bedrijf op ongeveer 50 procent van haar jaarlijkse capaciteit van een half miljoen voertuigen. Vorig jaar produceerde Nissan in Sunderland ‘slechts’ 273.174 auto’s. Het samenvoegen van de productie van de Qashqai, Juke en Leaf gaat de output dus niet beïnvloeden, maar zal juist mogelijkheden creëren om de productiviteit van de fabriek te verhogen.
Het is nog niet bekend welke Chery-modellen er precies in Sunderland geproduceerd zullen worden; Chery is eigenaar van merken als Jaecoo en Omoda. Dit betekent dat de productie van de populaire SUV modellen Jaecoo 7 en Omoda 5 mogelijk naar het Verenigd Koninkrijk verplaatst wordt om de Europese markt te bedienen. De fabriek in Sunderland kan zowel benzine-, hybride- als volledig elektrische auto’s produceren, dus de aandrijving zal niet per se een beperkende factor zijn voor de keuze welke modellen van Chery aldaar van de band gaan rollen.
De deal is nog niet definitief, omdat de details nog moeten worden vastgelegd. De productie zal naar verwachting in het fiscale jaar 2027 van start gaan. Wat er ook gebeurt, de fabriek in Sunderland blijft in handen van Nissan en de deal brengt geen banen in gevaar.
Nissan kondigde eerder al plannen aan om ongeveer 10 procent van zijn Europese personeelsbestand te ontslaan, voornamelijk in administratieve en kantoorfuncties. De hoop is dat minder personeelskosten en een nieuwe inkomstenbron middels de deal met Chery de Japanse autofabrikant uit de huidige moeilijke positie zullen halen. Nissan leed een verlies van 2,9 miljard euro in het boekjaar dat op 31 maart 2026 afliep. Het bedrijf wijt dit aan “inflatoire druk, importheffingen en een wisselvallige markt”.
